Új-Zéland gleccsereit is elszínezte az Ausztráliából érkező füst

A több mint 2000 kilométeres távolság ellenére szembeszökően vöröses árnyalatúvá váltak a gleccserek Új-Zélandon.

Új-Zéland gleccsereit is elszínezte az Ausztráliából érkező füst | ClimeNewsÚj-Zéland gleccsereit is elszínezte az Ausztráliából érkező füst | ClimeNews

Így néznek ki a gleccserek, ha nincs por és korom rajtuk és elszíneződve. Forrás: NASA Earth Observatory

A Landsat 8 műhold két felvételén lehet összehasonlítani a jelenlegi látványt és ugyanezen helyszínről korábban készített képet. A valós (látható) tartományban készült fotókon a normális esetben fehér gleccser- és hóborítás, az Új-Zéland déli szigetének magas hegyein, az Ausztrália felől érkező füstfellegekből kirakódott korom és porszemcsék hatására okkeres-vöröses árnyalatot öltöttek.

Az Earth Observatory által közölt összehasonlító képekből a Landsat első felvétele 2014. decemberében készült, és egy átlagos téli hótakaróval rendelkező tájat mutat, míg a második felvétel, amelyet 2019. november 11-én rögzített a műhold kamerája, már a korom miatt elszíneződött felületet mutatja. Az okkeres színt legfőképpen a forró ausztrál sivatagokból felemelkedő légtömegekkel utazó, vas-oxidban gazdag porszemcsék okozzák. Bár ez nem túl ritka esemény, azonban 2019-ben szokatlanul korán elérte a szigetországot az ausztráliai por. Ez az év nemcsak a legmelegebb volt, hanem különösen száraz is, e tényezők együttesen járultak hozzá, hogy nagy tömegű por gyorsan jusson át a Tasmán-tengeren.

Amellett, hogy a por elszínezte a felszínt, szintén kimutatható rajta a korom is, bár a műholdfelvétel alapján a két különböző idegen anyagot nem lehet megkülönböztetni. Heather Purdie glaciológus, a Canterbury Egyetem kutatója azt mondta

A 2019. november 11-ei felvétellel egyidejű jégréteg elemzése mind a port, mind a koromszemcséket kimutatná, de a színe alapján valószínűleg több lehetett benne a por. A hamu és korom jelentősebb része később érkezett az országunkba.

Új-Zéland gleccsereit is elszínezte az Ausztráliából érkező füst | ClimeNews2020. január 4-én készült műholdfelvételen láthatóak a hatalmas füstfellegek. | Forrás: NASA Earth Observatory

Andrew Mackintosh, a Monash Egyetem glaciológusa még egy érdekességet hozzátett a történethez: a gleccsereken, egyes helyeken rózsaszínű árnyalatokat is felfedezhetünk, azonban ez teljesen más okból látható, ez a hóalgák élettevékenységének következménye. Az algák pedig a por és a korom által szállított tápanyagnak köszönhetően szaporodhatnak el. Purdie kiegészítette

A hóalgák itt gyakoriak, magam is láttam a Cairburn-hegyvonulat területén a múlt héten egy nagyobb régiót, amelyet elszíneztek.

Új-Zéland gleccsereit is elszínezte az Ausztráliából érkező füst | ClimeNewsHóalgák okozta rózsás elszíneződés | Forrás: Wikipedia

A gleccserek az évente lerakódó, légkörből érkező anyagokat megőrzik, így az idei év nyári rétegei barnás-vöröses árnyalatukkal kitűnnek majd a többi év rétegei közül. A nyár végén majd összesítik a felméréseket, s ekkor derülhet ki, hogy miként hatott az extra szennyezés a gleccserek tömegére.

A 2020-as nyár jól indult, ugyanis kora tavasszal meglehetősen sok hó esett, ami növelte a gleccsereinket, azonban a sötét felszín felgyorsítja az olvadást, így kérdéses, mi lesz a végeredmény a nyár végére.

– tette hozzá Purdie. Mackintosh kiegészítette annyival, hogy amennyiben a déli félteke nyaraira egyre jellemzőbbek lesznek a por és koromszennyezések, úgy ez a gleccserek pusztulását is felgyorsítja majd. „Az előrejelzések alapján a gleccserek tömegének jó része elfogyhat 2100-ra, azonban a jelen helyzet állandósulása esetében ez jóval hamarabb bekövetkezik majd.”

Forrás: National Geographic

Ahogy az éghajlati válság fokozódik...
... a ClimeNews – Hírportál nem marad csendben, számára a környezettel kapcsolatos beszámolás prioritás. Az éghajlati veszélyről, a természetről, a légköri szennyezésekről, és a járványokról szóló jelentéstétel olyan nagy hangsúlyt kap, amelyet megérdemel. A ClimeNews tudja és elismeri, hogy korunk meghatározó kérdése az éghajlati veszély. Olyan – még tabunak számító – információkat és összefüggéseket, amelyeket más médiák gyakran nem jelentetnek meg, azt mi megírjuk. A fajunk és a bolygónk számára ebben a kulcsfontosságú időben szándékunkban áll az olvasókat tudományos tényekre alapozott veszélyekről, következményekről, és megoldásokról tájékoztatni, nem politikai előítéletekre vagy üzleti érdekekre befolyásolva. Ezekben a viharos és kihívásokkal teli időkben milliók támaszkodnak már a ClimeNewsra, amely független az igazságot és a feddhetetlenséget képviseli.

Hónapról hónapra a cikkek olvasói teszik lehetővé, hogy a ClimeNews újságírás mindenki számára nyitva maradjon. Úgy gondoljuk, hogy mindenki megérdemli a tényadatokhoz való hozzáférést, függetlenül attól, hol élnek, vagy mit engedhetnek meg maguknak. Függetlenségünk azt jelenti, hogy szabadon kivizsgálhatjuk és megtámadhatjuk a hatalomban lévő személyek mulasztásait. Az önök segítségével továbbra is olyan nagy hatású tudósításokat fogunk nyújtani, amelyek képesek ellensúlyozni a félretájékoztatást, és hiteles, megbízható hírforrást nyújtanak mindenki számára. Mivel nincsenek részvényeseink vagy milliárdos tulajdonosaink, mi magunk határozzuk meg a napirendünket, és kereskedelmi és politikai befolyástól mentes, igazságkereső újságírást nyújtunk. Amikor még soha nem volt ennyire fontos, félelem és szívesség nélkül tudunk nyomozni és megkérdőjelezni gyanús ügyeket. Tájékoztatjuk olvasóinkat a környezeti veszélyekről tudományos tények alapján, nem üzleti vagy politikai érdekek által vezérelt módon. Számos fontos változtatást végeztünk stíluskalauzunkban annak érdekében, hogy az általunk használt nyelv pontosan tükrözze a környezeti katasztrófát és az azzal kapcsolatos összefüggéseket.

A ClimeNews - Hírportál úgy véli, hogy az éghajlati válsággal szembeni problémák rendszerszintűek, és alapvető társadalmi változásokra van szükség. Jelentéseket készítünk az egész világon élő egyének és közösségek, vállalatok erőfeszítéseiről, akik félelem nélkül állást foglalnak a jövő generációi számára és az emberi élet megőrzéséért a Földön. Azt akarjuk, hogy történeteik inspirálják a reményt. Jelentést készítünk a szervezetünkben elért haladásunkról mi is, mivel fontos lépéseket teszünk a környezetre gyakorolt ​​hatásaink kezelésére.

Reméljük, hogy ma fontolóra veszi a ClimeNews - Hírportál nyitott, független újságírás, jelentések támogatását. A ClimeNews újságírói tevékenységét ön is működtetheti, és segíthet fenntartani a jövőnket. Az olvasók minden támogatása, akár nagy, akár kicsi, nagyon értékes. Támogasson minket szabadon megválasztott összeggel egy biztonságos rendszeren keresztül - és csak egy percig tart. Ha teheti, kérjük, fontolja meg, hogy havonta rendszeres összeggel támogasson minket. Köszönjük.

ClimeNews TÁMOGATÁS

Amennyiben szeretnél értesítéseket kapni az új cikkek megjelenéséről, add meg az emailcímedet.

Mit jelent ez? Kapni fogsz egy rövid értesítést az új cikk címéről és pár mondatos rövid tartalmáról. Amennyiben érdekel a cikk, az ott található linkre kattintva felkeresheted a Hírportálunkat.