Klímaválság

Drámai klímaváltozás következhet

Egy új kutatás szerint napjaink légköri szén-dioxid-szintje magasabb lehet, mint az elmúlt 3 millió évben bármikor.

A szakértők úgy gondolják, hogy az üvegházhatású gáz felhalmozódása 3 millió éve nem látott felmelegedést idézhet elő – számol be a Live Science. A szakértők számítógépes modellezés segítségével mérték fel a 2,9 millió éve megkezdődött negyedidőszak klimatikus változásait.

Matteo Willeit, a Potsdami Klímakutató Intézet munkatársa és a csapat vezetője szerint ezen periódus során bolygónk sokat alakult, de egyszer sem történt olyan drámai változás, mint manapság. „Ahhoz, hogy a mostaninál melegebb éghajlatot kapjunk, gyakorlatilag egy másik geológiai időszakba kell visszautazni” – mondta a kutató.

A negyedidőszak egy hideg periódussal kezdődött, amikor a grönlandi jég Észak-Amerika nagy részét lefedte. Willeit szerint eleinte a jég kiterjedése a Föld pályájának változásaihoz igazodva nagyjából 41 ezer évenként csökkent, illetve nőtt, majd 1,25-0,7 millió éve 100 ezer éves periódusra állt át.

A csapat ezen változás okait vizsgálta modellezés segítségével, és a különböző faktorokkal számolta, mint a légköri és óceáni viszonyokkal, illetve a vegetációval. Eredményeik alapján a jelenség hátterében két tényező állt: az atmoszféra szén-dioxid szintjének csökkenése (melyet a vulkáni aktivitás visszaesése okozhatott), illetve az, hogy a gleccserek kimosták maguk alól a regolitnak nevezett laza üledékréteget.

A friss tanulmány szerint 2,5 millió éve az átlaghőmérséklet 1,5 Celsius-fokkal volt magasabb az iparosodás utáni időkhöz képest. A negyedidőszakban eddig ez jelenti a csúcsot, az adatok azonban azt mutatják, hogy a rekord rövid időn belül megdőlhet.

A 2016-os párizsi klímaegyezmény azt tűzte ki célul, hogy a mostanihoz képest legalább 1,5 Celsius-fok alatt tartsuk a felmelegedést. Ez épp a 2,5 millió évvel ezelőtti állapotnak felel meg, egyelőre azonban úgy tűnik, hogy nem tudjuk elérni ezt a célt.

Forrás: Profimedia, Alamy

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

3 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago