Eddig csak egy bolygóról tudunk, amely hemzseg az élettől – ez pedig a Föld.

És a mi bolygónkon a víz az általunk ismert élet kritikus összetevője. Bár a csillagászok még mindig nem tudják, hogy van-e élet más bolygókon, a potenciálisan lakható világok keresését egy maroknyi kritérium alapján szűkítik. Mivel az élet mintája a Föld, a csillagászok olyan bolygókat keresnek, amelyek Föld-szerű tulajdonságokkal rendelkeznek, például folyékony vízzel.

Egy égitest azonban csak olyan közel (mint a Merkúr) vagy olyan távol (mint a Plútó) keringhet a csillagától,  ahol a felszínén lévő víz elforr vagy megfagy. A “Goldilocks-zóna” vagy más néven lakhatósági zóna az a távolsági tartomány, ahol a víz megfelelő hőmérsékleten folyékony maradhat. A Goldilocks-zónában található felfedezések, mint például a Föld méretű Kepler-186f bolygó, a tudósok reményei szerint elvezetnek minket a vízhez – és egy napon az élethez.

A potenciálisan lakható világ klasszikus definíciója szerint egy olyan kőzetbolygó, amelynek felszínén folyékony víz található. Ez azt jelenti, hogy viszonylag vastag légkörrel rendelkezik, és a csillagtól való távolsága miatt az úgynevezett lakhatósági zónában van.

Ez az egyszerű meghatározás sok szempontból túl tág és túl szűk körű is. A folyékony víz azért tekinthető meghatározó tényezőnek, mert a földi élet központi eleme. Lehetnek más életformák is, amelyeknek nincs szükségük folyadékra. A Szaturnusz Titán nevű holdján folyékony metánból álló tengerek vannak, és egyes kutatók tanulmányozták, hogy a metánnak milyen szerepe lehet az idegen sejtekben, hasonlóan a víznek a földi életben betöltött szerepéhez. Még ha az életet a földszerűségre korlátozzuk is, a lakhatósági zónán kívüliség nem tiltja a folyékony víz meglétét. A Jupiter messze kívül esik a zónán, de legalább két holdja van, amelyek jeges felszíne alatt folyékony víz található.

Forrás: NASA | Universe Today – Space and astronomy news

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

2 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

7 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago