Categories: Klímaválság

A tavalyi volt a legmelegebb december Nagy-Britanniában

A tavalyi volt a legmelegebb december Nagy-Britanniában a mérések kezdete óta, az átlaghőmérséklet 4 Celsius-fokkal haladta meg a sokéves átlagot, ráadásul ez volt a valaha mért legcsapadékosabb hónap – derül ki a brit Meteorológiai Hivatal adataiból.

A hivatal szerint közvetlenül összefügg a meleg és a rekordmennyiségű eső, mely súlyos árvizeket idézett elő sokfelé Skóciában, Észak-Írországban és Anglia északi részét – tudósított a BBC News.
Az úgynevezett futóáramlások, vagyis a Földet körülfújó, nagy magasságban, nagy sebességgel áramló szelek keltette viharok, az El Nino légköri jelenség és az ember okozta klímaváltozás számlájára írható a szélsőséges decemberi időjárás a brit meteorológusok szerint.
A szakértők azonban nem gondolják, hogy a kivételes meleg folytatódna, hűvösebb, szárazabb idő jöhet a tél második felében.
“Ez a december valóban rendkívüli volt. Úgy véljük, a klímaváltozás szerepet játszott az extrém hőmérséklet és a sok eső kialakulásában, ám önmagában nem hozhatott ilyen meleget és ennyi esőt, ebben a futóáramlások játszották a főszerepet” – mondta Adam Scaife, a brit Meteorológiai Hivatal középtávú előrejelzési osztályának vezetője.
“A melegebb levegő több nedvességet tartalmazhat, és arra számítunk, hogy a telek enyhébbek és nedvesebbek lesznek a globális felmelegedéssel, különösen északon. Nem gondoljuk azonban, hogy a decemberihez hasonló időjárás lesz a normális a következő évtizedekben Nagy-Britanniában” – tette hozzá.
Myles Allen, az Oxfordi Egyetem légkörfizikai tanszékének kutatója szerint azonban a klímaváltozás nem valamilyen új normális felé tartó átmenet, hanem egy trend. “Néhány évtizeden belül ilyen decemberekkel számolhatunk” – vélte Allen.

Forrás: http://www.bbc.com/news/uk-35228779 – MTI

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

14 óra ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

6 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago