Civilizáció

A természetes folyamatok szándékos manipulálásának tiltása

A környezetmódosító eljárások katonai vagy bármely más ellenséges szándékú alkalmazásának eltiltásáról szóló ENSZ egyezményt 1976-ban, Magyarországon 1978-ban hirdették ki.

A környezetmódosítási egyezmény (ENMOD), hivatalosan a környezetmódosítási technikák katonai vagy más ellenséges célú alkalmazásának tilalmáról szóló egyezmény olyan nemzetközi szerződés, amely tiltja a környezetmódosítási technikák széles körű, tartós vagy súlyos hatású katonai vagy más ellenséges célú alkalmazását. Az egyezményt 1977. május 18-án Genfben nyitották meg aláírásra, és 1978. október 5-én lépett hatályba.

Az egyezmény tiltja az időjárási hadviselést, azaz az időjárás-módosítási technikák alkalmazását károkozás vagy pusztítás előidézése céljából. A biológiai sokféleségről szóló 2010-es egyezmény szintén tiltaná az időjárásmódosítás vagy a geomérnökség egyes formáit.

Története

A környezet katonai vagy más ellenséges célú mesterséges módosításának problémája az 1970-es évek elején került a nemzetközi napirendre. Miután az Egyesült Államok 1972 júliusában úgy döntött, hogy lemond a klímamódosítási technikák ellenséges célú alkalmazásáról, az Egyesült Államok szenátusa 1973-ban határozatban szólított fel egy nemzetközi megállapodás megkötésére, amely “tiltja bármilyen környezet- vagy geofizikai módosító tevékenység háborús fegyverként való alkalmazását”, és a védelmi minisztérium alaposan megvizsgálta az időjárás- és egyéb környezetmódosítási technikák katonai vonatkozásait, az USA úgy döntött, hogy a Szovjetunióval való megegyezés érdekében nemzetközi megállapodás lehetőségeit vizsgálja meg.

1974 júliusában az USA és a Szovjetunió megállapodott abban, hogy kétoldalú megbeszéléseket folytatnak a környezetmódosító technikák katonai célú felhasználásának veszélyét elhárító intézkedésekről, majd 1974-ben és 1975-ben három további megbeszélési fordulót tartottak. 1975 augusztusában az USA és a Szovjetunió azonos egyezménytervezeteket terjesztett elő a leszerelési bizottság (CCD) leszerelési konferenciáján, ahol az intenzív tárgyalások 1976-ban módosított szöveghez és az egyezmény négy cikkelyére vonatkozó megegyezéshez vezettek.

Az egyezményt az Egyesült Nemzetek Közgyűlésének 31/72. sz. határozata hagyta jóvá 1976. december 10-én 96 szavazattal 8 ellenében, 30 tartózkodás mellett.

Környezetmódosítási technika

A környezetmódosítási technika magában foglal minden olyan technikát, amely a természetes folyamatok szándékos manipulálása révén megváltoztatja a Föld dinamikáját, összetételét vagy szerkezetét, beleértve a biota, a litoszféra, a hidroszféra és a légkör, vagy a világűr dinamikáját, összetételét vagy szerkezetét.

Az ENMOD szerkezete

Az egyezmény tíz cikket és egy mellékletet tartalmaz a konzultatív szakértői bizottságról. Az egyezmény szerves részét képezik az I., II., III. és VIII. cikkhez kapcsolódó Megállapodások is. Ezek az egyetértések nem kerültek be az egyezménybe, de a tárgyalási jegyzőkönyv részét képezik, és szerepelnek a leszerelési bizottság konferenciája által az ENSZ Közgyűlésének 1976 szeptemberében továbbított jelentésben Report of the Conference of the Committee of the Disarmament, Volume I, General Assembly Official records: Harmincegyedik ülésszak, 27. kiegészítés (A/31/27), New York, Egyesült Nemzetek Szervezete, 1976, 91-92. o.

Részlet a magyar törvényerejű rendeletből

2. Cikk

Az 1. Cikk szempontjából a „környezetmódosító eljárások” meghatározás minden olyan eljárásra vonatkozik, amely – a természeti folyamatokba való tudatos beavatkozás révén – megváltoztatja a Föld vagy a világűr dinamikáját, összetételét vagy szerkezetét, beleértve a Föld élővilágát, szilárd kérgét, vízkörét és légkörét.

3. Cikk

1. Ennek az Egyezménynek a rendelkezései nem akadályozhatják a környezetmódosító eljárások békés célú alkalmazását és nem sérthetik a nemzetközi jog általánosan elfogadott elveit és az ilyen alkalmazásra vonatkozó szabályait.

2. Az ebben az Egyezményben részes Államok kötelezettséget vállalnak arra, hogy előmozdítják a környezetmódosító eljárások békés célú alkalmazásával összefüggő tudományos és műszaki információ lehető legteljesebb mértékű cseréjét, és jogosultak az ilyen cserében részt venni. Az erre képes részes Államok kötelesek – egyedül vagy más államokkal vagy nemzetközi szervezetekkel együtt – elősegíteni a környezet megóvását, javítását és békés célú hasznosítását szolgáló nemzetközi gazdasági és tudományos együttműködést, kellően figyelembe véve a világ fejlődő térségeinek az igényeit.

Rampasek, László A.
Források: CONVENTION ON THE PROHIBITION OF MILITARY OR ANY OTHER HOSTILE USE OF ENVIRONMENTAL MODIFICATION TECHNIQUES – New York, 10 December 1976
1978. évi 29. törvényerejű rendelet a környezetmódosító eljárások katonai vagy bármely más ellenséges szándékú alkalmazásának eltiltásáról szóló, az Egyesült Nemzetek Szervezete Közgyűlésének XXXI. ülésszakán, az 1976. évi december hó 10. napján elfogadott egyezmény kihirdetéséről


rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

5 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

1 hónap ago