A környezetmódosító eljárások katonai vagy bármely más ellenséges szándékú alkalmazásának eltiltásáról szóló ENSZ egyezményt 1976-ban, Magyarországon 1978-ban hirdették ki.
A környezetmódosítási egyezmény (ENMOD), hivatalosan a környezetmódosítási technikák katonai vagy más ellenséges célú alkalmazásának tilalmáról szóló egyezmény olyan nemzetközi szerződés, amely tiltja a környezetmódosítási technikák széles körű, tartós vagy súlyos hatású katonai vagy más ellenséges célú alkalmazását. Az egyezményt 1977. május 18-án Genfben nyitották meg aláírásra, és 1978. október 5-én lépett hatályba.
Az egyezmény tiltja az időjárási hadviselést, azaz az időjárás-módosítási technikák alkalmazását károkozás vagy pusztítás előidézése céljából. A biológiai sokféleségről szóló 2010-es egyezmény szintén tiltaná az időjárásmódosítás vagy a geomérnökség egyes formáit.
Története
A környezet katonai vagy más ellenséges célú mesterséges módosításának problémája az 1970-es évek elején került a nemzetközi napirendre. Miután az Egyesült Államok 1972 júliusában úgy döntött, hogy lemond a klímamódosítási technikák ellenséges célú alkalmazásáról, az Egyesült Államok szenátusa 1973-ban határozatban szólított fel egy nemzetközi megállapodás megkötésére, amely “tiltja bármilyen környezet- vagy geofizikai módosító tevékenység háborús fegyverként való alkalmazását”, és a védelmi minisztérium alaposan megvizsgálta az időjárás- és egyéb környezetmódosítási technikák katonai vonatkozásait, az USA úgy döntött, hogy a Szovjetunióval való megegyezés érdekében nemzetközi megállapodás lehetőségeit vizsgálja meg.
1974 júliusában az USA és a Szovjetunió megállapodott abban, hogy kétoldalú megbeszéléseket folytatnak a környezetmódosító technikák katonai célú felhasználásának veszélyét elhárító intézkedésekről, majd 1974-ben és 1975-ben három további megbeszélési fordulót tartottak. 1975 augusztusában az USA és a Szovjetunió azonos egyezménytervezeteket terjesztett elő a leszerelési bizottság (CCD) leszerelési konferenciáján, ahol az intenzív tárgyalások 1976-ban módosított szöveghez és az egyezmény négy cikkelyére vonatkozó megegyezéshez vezettek.
Környezetmódosítási technika
A környezetmódosítási technika magában foglal minden olyan technikát, amely a természetes folyamatok szándékos manipulálása révén megváltoztatja a Föld dinamikáját, összetételét vagy szerkezetét, beleértve a biota, a litoszféra, a hidroszféra és a légkör, vagy a világűr dinamikáját, összetételét vagy szerkezetét.
Az ENMOD szerkezete
Az egyezmény tíz cikket és egy mellékletet tartalmaz a konzultatív szakértői bizottságról. Az egyezmény szerves részét képezik az I., II., III. és VIII. cikkhez kapcsolódó Megállapodások is. Ezek az egyetértések nem kerültek be az egyezménybe, de a tárgyalási jegyzőkönyv részét képezik, és szerepelnek a leszerelési bizottság konferenciája által az ENSZ Közgyűlésének 1976 szeptemberében továbbított jelentésben Report of the Conference of the Committee of the Disarmament, Volume I, General Assembly Official records: Harmincegyedik ülésszak, 27. kiegészítés (A/31/27), New York, Egyesült Nemzetek Szervezete, 1976, 91-92. o.
Részlet a magyar törvényerejű rendeletből
2. Cikk
Az 1. Cikk szempontjából a „környezetmódosító eljárások” meghatározás minden olyan eljárásra vonatkozik, amely – a természeti folyamatokba való tudatos beavatkozás révén – megváltoztatja a Föld vagy a világűr dinamikáját, összetételét vagy szerkezetét, beleértve a Föld élővilágát, szilárd kérgét, vízkörét és légkörét.
3. Cikk
1. Ennek az Egyezménynek a rendelkezései nem akadályozhatják a környezetmódosító eljárások békés célú alkalmazását és nem sérthetik a nemzetközi jog általánosan elfogadott elveit és az ilyen alkalmazásra vonatkozó szabályait.
2. Az ebben az Egyezményben részes Államok kötelezettséget vállalnak arra, hogy előmozdítják a környezetmódosító eljárások békés célú alkalmazásával összefüggő tudományos és műszaki információ lehető legteljesebb mértékű cseréjét, és jogosultak az ilyen cserében részt venni. Az erre képes részes Államok kötelesek – egyedül vagy más államokkal vagy nemzetközi szervezetekkel együtt – elősegíteni a környezet megóvását, javítását és békés célú hasznosítását szolgáló nemzetközi gazdasági és tudományos együttműködést, kellően figyelembe véve a világ fejlődő térségeinek az igényeit.
Rampasek, László A.
Források: CONVENTION ON THE PROHIBITION OF MILITARY OR ANY OTHER HOSTILE USE OF ENVIRONMENTAL MODIFICATION TECHNIQUES – New York, 10 December 1976
1978. évi 29. törvényerejű rendelet a környezetmódosító eljárások katonai vagy bármely más ellenséges szándékú alkalmazásának eltiltásáról szóló, az Egyesült Nemzetek Szervezete Közgyűlésének XXXI. ülésszakán, az 1976. évi december hó 10. napján elfogadott egyezmény kihirdetéséről