Fenntartható fejlődés

Megtámadják Paks II. engedélyét

Két civil szervezet is fellebbezést nyújtott be a bírósághoz a Paksra tervezett új atomerőmű blokkok környezetvédelmi engedélyével szemben. Véleményük szerint ugyanis az erőmű környezetvédelmi hatástanulmánya pontatlan és megalapozatlan.

A Baranya Megyei Kormányhivatal kiadta a tervezett Paks II atomerőmű projekt környezetvédelmi engedélyét. A környezeti hatástanulmányt az Energiaklub és a Greenpeace Magyarország korábban véleményezte, azt több ponton hiányosnak és homályosnak találta. Mivel a megfogalmazott kritikákra a most kiadott engedély alapját képező hatástanulmány nem ad kielégítő választ, a két szervezet fellebbezést nyújt be a másodfokú hatósághoz.

A tervezett új paksi atomerőmű környezeti engedélyezési eljárása 2014 decembere óta zajlik. Az eljárásban az Energiaklub és a Greenpeace a kezdetek óta ügyfelekként vesz részt. Az MVM Paks II. Zrt. által készített és benyújtott hatásvizsgálati dokumentumokat mindkét szervezet a hatóságnak elküldött elemzésben értékelte. A vonatkozó jogszabály értelmében ezeket a hatóságnak figyelembe kell vennie az engedélyezési eljárás során.

Az ügy előzménye, hogy szeptember 29-én a Baranya Megyei Kormányhivatal határozatban kiadta Paks II környezetvédelmi engedélyét. Az így elfogadott környezeti hatástanulmány azonban számos kulcskérdést továbbra sem tisztáz, valamint számos helyen megalapozatlan. Ezért az Energiaklub és a Greenpeace élni fog a rendelkezésére álló jogi lehetőségekkel.

Az a célunk, hogy alapos és mindenki számára megnyugtató válaszokat kapjunk a környezeti hatástanulmánnyal kapcsolatban feltett kérdéseinkre. Továbbra is meg vagyunk győződve arról, hogy Paks II szennyező, veszélyes és drága; és hogy Magyarország számára mind környezetvédelmi, mind gazdasági, mind társadalmi szempontból zsákutca az atomerőmű tervezett bővítése

– mondta Koritár Zsuzsanna, az Energiaklub energiapolitikai szakértője.

Forrás: Piac&Profit

rampi

Recent Posts

Hogy ízlik az ‘ingyen ebéd’?

„Nincsen ingyen ebéd.” – így szól a közgazdaságtan klasszikus tétele: egy, a jelenben meg nem…

3 nap ago

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

1 hét ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

2 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

3 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

1 hónap ago