2030-ig folytatja munkáját a Nemzetközi Űrállomás, amelyet még 1998-ban lőttek fel. Az ISS-t 2031 januárjában letérítik a pályájáról, és a Csendes-óceán civilizációtól távoli pontjára fog zuhanni, oda, ahova már az elmúlt évtizedekben öt űrállomás zuhant.
Új napelemet szerelnek az űrhajósok a Nemzetközi Űrállmoson 2021. június 25-én – Szerzői jogok NASA via AP
A Csendes-óceánba zuhan 2030 után a Nemzetközi Űrállomás (ISS) a többi leselejtezett műhold és űrszemét mellé – közölte az amerikai űrkutatási hivatal (NASA). Az ISS folytatja működését 2030-ig, mielőtt elindul vízi temetőjébe, a Csendes-óceán civilizációtól legtávolabb eső pontjára – idézte a The Guardian online kiadása a NASA közleményét.
Több mint 30 évvel 1998-as fellövése után az űrállomást 2031 januárjában letérítik pályájáról. Ahogy a pályáját elhagyta, megkezdődik látványos zuhanása, melynek végén vízbe csapódik a Nemo-pontnál, amely nagyjából 2700 kilométerre van a szárazföldtől, és kiszolgált űrállomások, régi szatellitek és más ember alkotta űrszemét temetőhelyeként ismert. Az űrtemető területe „a lehető legtávolabbi hely az emberi civilizációtól” – írta a NASA.
International Space Station will plummet to a watery grave in 2030 https://t.co/H5i2Xk6Jp3
— The Guardian (@guardian) February 3, 2022
A nagyjából amerikaifutballpálya-méretű ISS 90 percenként kerüli meg a Földet. 2000 novembere óta folyamatosan tartózkodnak rajta űrhajósok. Eredetileg 15 évre tervezték a működését, de a NASA egy jelentése szerint “erősen bíznak abban, hogy élettartama 2030 végéig” is meghosszabbítható.
1971 óta csaknem 300 darab űrhulladék, köztük legalább öt űrállomás zuhant a vízbe a Nemo-pont környékén, többségük amerikai vagy orosz eredetű volt – írta egy jogi szakfolyóirat, amely az űrhulladék-lerakó környezeti hatásait vizsgálta.
Forrás: Euronews | Andrea Hajagos és MTI