Categories: Klímavédelem

Növekvő árvízi kockázatok

A 2013-as közép-európai árvizek hatalmas károkat okoztak a Cseh Köztársaságban, Németországban, Ausztriában és Magyarországon.

A mostani katasztrófát okozó időjárási anomáliák a jövőben valószínűleg egyre gyakrabban fognak előfordulni.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (European Environment Agency – EEA) legfrissebb jelentése szerint kontinensünkön az összes katasztrófakár kétharmadát az árvizek, felhőszakadások, viharok és egyéb

hidrometeorológiai események okozzák, és ezek a költségek 1980 óta folyamatosan emelkednek. Ennek a tendenciának az okait az EEA részben a földhasználat változásában, az időjárási, vízügyi szélsőségeknek kitett területeken tapasztalható egyre

nagyobb mértékű népességnövekedésben találja. A jelentés szerint ahhoz, hogy az árvízkatasztrófák és a klímaváltozás közötti egyértelmű összefüggésről beszélhessünk, a jelenleg rendelkezésre álló idősoroknál megbízhatóbb adatokra lenne szükség.

Az EEA jelentése ugyanakkor valószínűnek tartja, hogy az Európában is megfigyelt éves középhőmérséklet-emelkedés intenzívebbé teszi a hidrológiai ciklust, ami számos régióban gyakoribb és intenzívebb áradásokat okozhat. Noha a jövőben várható árvizekre vonatkozó előrejelzések meglehetősen bizonytalanok, a szakértők szerint valószínű, hogy az éghajlatváltozás miatt gyakoribbá válnak az időjárási szélsőségek, és ennek következtében egyre jelentősebb károkkal kell számolni.

„Figyelembe véve az európai árvízkockázatot, láthatjuk, hogy az éghajlatváltozás e téren egyre jelentősebb tényezőként jelenik meg. Sok esetben azonban ez a rizikó annak a döntésnek is a következménye, hogy hol akarunk élni. Az elmúlt évtizedekben tapasztalt hatalmas árvízkárok jelentős része ugyanis abból adódott, hogy egyre több ember él árvízveszélyes területen” – figyelmeztetett Hans Bruyninckx, az Eea ügyvezető igazgatója.

Forrás: National Geographic

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

6 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago