Civilizáció

Rohadtul nem kell csodálkozni

Ha az ökológiai válságról beszélünk, ne feledjük, hogy néhány ezer év alatt több, mint ezerszeresére nőtt a népesség.

A legszegényebbek egy főre jutó ökolábnyoma kb. tizedakkora, mint a leggazdagabbaké. Ehhez képest az emberiség létszáma 10.000 év óta több, mint ezerszeresére nőtt (szegényeké és gazdagoké egyaránt). Fogyasztás ide vagy oda, egyértelmű, hogy a népesedés messze a legnagyobb tényező a természetpusztítás tekintetében. Persze a nagy fogyasztók fogyaszthatnának kevesebbet, de igazából semmi sem tartja vissza őket. A nyomorgók pedig inkább többet fogyasztanának, és jogosan. Összességében tehát nem arról van szó, hogy túl sokat fogyaszt az emberiség, hanem csak egyenlőtlenül oszlik el.

Ha karbonlábnyomot nézzük (mióta csak mérik), az emberiség teljes ÜHG-kibocsátása 1960 óta majdnem négyszeresére nőtt,[1] az (egy főre jutó) karbonlábnyoma pedig 1,6-szorosára.[2] Ezalatt a világnépesség 2,5-szeresére nőtt,[3] ami a teljes ÜHG-kibocsátás növekedés oroszlánrészéért felelős.

A leggazdagabb 10% felelős a kibocsátások közel feléért, ám ez magában foglalja a súlyosan túlnépesedett fejlett országok középosztályát is! A fejlett országok is átestek egy népességrobbanáson, ami a fejlődő (illetve reménytelenül szegény) országokban még mindig zajlik. És nem mindegy, hogy 1 milliárd 10%-a szennyez sokat, vagy 7 milliárd 10%-a. (Persze a gazdagok repkedhetnének kevesebbet, ez viszont nem volna elég a fenntarthatósághoz)

A fogamzásgátlás 1968 óta emberi jog,[4] ám még mindig nem érvényesül világszerte. Ez a legsúlyosabb szegénységcsapda, mivel a fogamzásgátlási lehetőségek híján a családoknak esélyük sincs kiemelkedni a szegénységből, sőt, egyre mélyebbre süllyednek.

Te hatékonyan tudsz cselekedni, ha tanulsz e tabu témáról: https://bocs.eu

[1] https://data.worldbank.org/indicator/EN.ATM.CO2E.KT…
[2] https://data.worldbank.org/indicator/EN.ATM.CO2E.PC…
[3] https://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.TOTL…
[4] https://www.un.org/en/development/desa/population/index.asp

Kántor Sztella Nóra

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

3 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago