Időjárás

22 évvel ezelőtt a Lothar és a Martin viharok pusztítottak Karácsonykor

1999. december 26-án és 27-én a Lothar és  a Martin névre keresztelt szélviharok több millió hektáron kettőszáz millió köbméternyi fát döntött ki.

Az ipari forradalom ipari-, bánya- és tüzifa, valamint faszén igényei miatt tarra vágták Európa őserdeit, s a faültetvények (mert az ültetett, egyfajú erdők nem igazán erdők) sokkal sérülékenyebbek.

Karácsony 22 évvel ezelőtt: Lothar és Martin viharok óriási pusztítást végeztek Európa-szerte. A 20. század végét két kolosszális vihar jellemezte. 1999. december 26-án a Lothar vihar az Atlanti-óceán felől érte el a szárazföldet, és néhány órán belül több mint 190 km/órás sebességgel haladt át Franciaországon, Svájcon és Délnyugat-Németországon, pusztítást hagyva maga után. A Martin vihar sem maradt le sokkal, és csak egy nappal a Lothar vihar után érkezett. A Martin Franciaországtól délre, Spanyolország, Korzika és Észak-Olaszország felé vonult, a csúcssebessége szintén elérte a 190 km/órás sebességet.

A pusztítás nyoma

A két vihar és az azt követő takarítás során 140 ember vesztette életét, különösen a franciaországi, németországi és svájci erdőkben. Tombolásuk során Lothar és Martin 200 millió köbméternyi erdőt tört össze.

A Lothar több mint 15 milliárd eurós gazdasági kárt okozott, amelyből 8,6 milliárd eurót – a teljes összeg több mint felét – a biztosítók fizettek ki. A Martin által okozott kár összesen 6 milliárd eurót tett ki, amelyből 3,4 milliárd eurót a biztosítók fedeztek.

Franciaországot mindkét vihar sújtotta

Mindkét vihar a francia Atlanti-óceán partjaitól indult, és Franciaország nyugati részén csapott le a szárazföldre. Az Európában bekövetkezett 140 halálos áldozat közül 88-an csak Franciaországban vesztették életüket.

Az ország infrastruktúrájában is aránytalanul nagy károk keletkeztek: A viharok Párizs térségében a háztetők mintegy 60 százalékát, a környező városokban pedig az épületek több mint 80 százalékát rongálták meg. 140 millió köbméter erdő pusztult el.

Több mint 200 villanyoszlop kidőlt, így több mint hárommillió háztartás napokig áram nélkül maradt. Összesen több mint hárommillió kárigényt nyújtottak be a franciaországi biztosítótársaságokhoz. Néhány biztosítónak nem volt kapacitása a károk rendezésére.

Lothar és Martin útja Európában

Felszíni időjárási térkép, 1999. december 27.

A térkép azt mutatja, ahogy Lothar veszít lendületéből Kelet-Európa felett, míg Martin az Atlanti-óceán felől közeledik. Forrás: Swiss Re, Vihar Európa felett. Alulbecsült kockázat.

Miért volt ez az évszázad vihara?

Mielőtt Lothar és Martin végigsöpört Európán, az 1990-es Daria hurrikán volt az eddigi legdrágább vihar. A Lothar nemcsak a világ egyik legdrágább vihara az elmúlt 50 évben, hanem 1876 óta a legsúlyosabb viharnak minősül Európában, és a Közép-Európában valaha feljegyzett legnagyobb erdőkárokat is okozta.

A következő nagy vihar biztosan jön

Az 1999-es viharklaszter több vállalatot vagy egész piacokat juttatott pénzügyi teljesítőképességük határára. Ez aláhúzza, hogy mennyire fontos felkészülni az ilyen csúcseseményekre. Már most fel kell készülnünk ezekre a nagy súlyosságú eseményekre.

Forrás: BOCS Magazin

 

 

rampi

Recent Posts

Hogy ízlik az ‘ingyen ebéd’?

„Nincsen ingyen ebéd.” – így szól a közgazdaságtan klasszikus tétele: egy, a jelenben meg nem…

2 nap ago

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

6 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

2 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

1 hónap ago