Tudástanúsítvány

A Növekedés határai / World3 modellt újrakalibrálták

A Növekedés határai / World3 modellt újrakalibrálták. Az ipari termelés várhatóan jövőre éri el a csúcspontját, majd ezt követően gyorsan csökken.

A növekedés határai (Limits to Growth, LtG) a Római Klub számára az 1960-as évek végén készített tanulmány neve. A Massachusetts Institute of Technology kutatócsoportja olyan számítógépes modellt dolgozott ki, amely a világ néhány legfontosabb anyagi változóját szimulálta, mint például a népesség, az élelmiszertermelés, az erőforrás-felhasználás és a környezeti hatások. Összesen 12 forgatókönyvet mutattak be 1972-ben az első, azonos című könyvben (Meadows et al., 1972). A forgatókönyvek az 1900 és 2100 közötti időszakot fedik le. A szerzők hangsúlyozzák, hogy a forgatókönyvek nem előrejelzések. Inkább arra szolgálnak, hogy szemléltessék az exponenciális növekedésen alapuló dinamikus rendszeren belüli összetett összefüggéseket.

Az első és valószínűleg legismertebb forgatókönyv az úgynevezett “standard run” vagy “business as usual” (BAU), amely a rendszer exponenciális növekedési dinamikáját mutatja, és a nem megújuló erőforrások kimerülése által kiváltott túlterheléshez és összeomláshoz vezet. A többi forgatókönyv a modell paraméterezésében bekövetkező változásokat, valamint a technológiai és társadalmi fejlődésre vonatkozó feltételezéseket írja le.

A szokásos üzletmenet 2 (BAU2) elnevezésű forgatókönyvben kétszer annyi kezdeti nem megújuló erőforrást (NRI) feltételeztek, és újrahasznosítási technológiákat vezettek be. Ezek a változások az egyes változók esetében eltérő pályát eredményeznek, de nem változtatják meg a túlterhelés és az összeomlás módját. Az összeomlást ebben az esetben a túlzott szennyezés okozza (Meadows et al., 1972).

Az átfogó technológia (CT) forgatókönyv a technológiai megoldások nagyon széles körű alkalmazását feltételezi. Így a szennyezés mértéke nagymértékben csökken, a mezőgazdasági területek terméshozamai nagymértékben nőnek, és az erőforrás-hatékonyság minden történelmi érték fölé kerül (Herrington, 2021). Ebben a forgatókönyvben az alapvető dinamika eltér a fent említettektől. Az ipari változók, valamint az élelmiszertermelés még mindig exponenciális növekedést mutatnak, de a népességnövekedés lelassul, és az elemzett időszak közepétől elér egy platót. Ebben a forgatókönyvben az összeomlás a vizsgált időszak végére tolódik ki, de a végén meredek lejtők mutatkoznak (Meadows et al., 1972).

A stabilizált világ (SW) forgatókönyv egy olyan jövőbeli állapotot modellez, amelyben a világ népessége, az ipari termelés és az erőforrás-fogyasztás elér egy stabil állapotot, ami fenntartható egyensúlyt eredményez az emberi társadalom és a környezet között. Ez az egyetlen olyan forgatókönyv, amelyben a modellváltozók nem kerülnek túllövési és összeomlási üzemmódba (Meadows et al., 2005).

Az új tanulmányt itt olvashatja: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jiec.13442 (.PDF)

50 év elteltével még mindig folyik a vita a növekedés határairól szóló tanulmányról. Ez a tanulmány a 2005-ös World3-03 modellt kalibrálja újra. A bemeneti paramétereket megváltoztatták, hogy jobban megfeleljenek a világ fejlődésére vonatkozó empirikus adatoknak. A különböző paraméterkészletek kiszámítására és optimalizálására iteratív módszert alkalmaztak. Ez a javított paraméterkészlet olyan World3-szimulációt eredményez, amely az elkövetkező évtizedben ugyanazt a túlterhelési és összeomlási módot mutatja, mint az LtG standard futtatásának eredeti, “business as usual” forgatókönyve. Az újrakalibrálás frissítésének fő hatása az, hogy a legtöbb változó csúcsértékei megemelkednek, és néhány évvel a jövőbe tolódnak. A legnagyobb relatív változásokat az ipari tőke élettartamával, a szennyezés továbbításának késleltetésével és a városi-ipari területfejlesztési idővel kapcsolatos paraméterek okozzák.

Rampasek László A.


rampi

Recent Posts

Hogy ízlik az ‘ingyen ebéd’?

„Nincsen ingyen ebéd.” – így szól a közgazdaságtan klasszikus tétele: egy, a jelenben meg nem…

2 óra ago

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

4 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago