Civilizáció

A természettől vett megoldások menthetik meg a városokat

A világ népességének 80 százaléka városokban fog élni 2050-re. A városiasodás erősödése a klímaváltozásra és az életminőségére is hat. A légszennyezés, a hőmérséklet emelkedése, az áradások kockázata is növekszik.

Az Euronews riportere, Caludio Rosmino emlékeztet, hogy a földfelszín 3 százalékát foglalják el városok, de a felmelegedést fokozó gázok 72 százalékát adják. A környezet és az életminőség javításához a természet ad ötleteket.

Az Urban Green Up városzöldítési projekten 25 szervezet szakértői dolgoznak 9 országból.

A valladolidi központban vizsgálják, hogy milyen természetes megoldások segítik a fejlődést.

Növények ültetésével csökkenthető a hőmérséklet. Zöld tetők és függőleges kertek segíthetnek a projekt koordinátora, Raúl Sánchez szerint.

A levegőminőség javítása és az esővíz kezelése a projekt fontos területei. A növények leveli és gyökerei természetes filterek.

Raúl Sánhez magyarázza, hogy a növények biofilterek. A tetőkön, a kémények közelébe ültetve megkötik a szennyezőanyagok egy részét. Ahogy az út menti fák felfogják a közlekedés okozta szennyezés egy részét. A városokban a két fő légszennyező a gépjármű-forgalom és a fűtés.

A projektben nyolc város vesz részt. A kerékpárutak fejlesztése csökkenti az autóhasználatot, a zöld felületek a levegőt tisztítják. Tonnában mérhető a szennyezőanyagok csökkenése. Nyáron 5 fokkal hűti a levegőt a növényzet.

Valladolid környezeti tanácsosa, Alicia Villazán a helyhiányt nevezi a fő problémának. A felszín alatti közművekre is tekintettel kell lenni. A mélygarázsok is korlátozzák a komoly parkosítást.

Valladolid, Izmir és Liverpool a projekt három fő helyszíne. Több mint negyven megoldást tesztelnek ezekben a városokban. Liverpoolban a közlekedési szennyezés a fő probléma. A déli városokban a nyári forróság. A természetes megoldások alkalmazása sikert hozhat.

Fernando Nunez liverpooli közlekedési referens szerint nagy probléma a légszennyezés. A legrosszabb levegőjű környékeken több fa telepítése segíthet. Egy 14 fából álló csoport ültetése után még 150 fa telepítését tervezik.

A Beatles városában több természetes megoldást alkalmaznak. Biofilter növényeket, szennyeződés-megkötő kerteket és zöld vízelvezető rendszereket.

Juliet Staples projektvezető mondja, hogy nem mindegy, hogy melyik megoldást hol alkalmazzák. A megfelelő választás növeli a hatékonyságot, használ a levegőminőségnek, a biodiverzitásnak, az életminőségnek és a gazdaságnak.

Ha a természettől vett megoldások eredményesnek bizonyulnak, újabb városokban próbálják ki a módszereket. A zöld városfejlesztés az urbanizáció kulcsa lehet a jövőben.

Forrás: Euronews | Sci-tech | Futuris

rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

6 nap ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

2 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

2 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

3 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago