Klímavédelem

Betonszilárd ötlet a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére

A beton a második legtöbbet használt anyag a Földön a víz után, és emiatt jelentős a környezeti hatása. Országként a kibocsátást tekintve a harmadik lenne Kína és az USA után. De a beton valójában alacsony környezetterhelésű: tonnánként sokkal kisebb CO2– és energia-kibocsátással egyéb anyagoknál, mint amilyen például a vas és acél, vagy akár a tégla. Ám az általánosan használt óriási mennyiség miatt kb. 8%-kal járul hozzá az ember által okozott CO2-kibocsátáshoz.

Videóátirat:

A beton a második legtöbbet használt anyag a Földön a víz után, és emiatt jelentős a környezeti hatása. Országként a kibocsátást tekintve a harmadik lenne Kína és az USA után.

De a beton valójában alacsony környezetterhelésű: tonnánként sokkal kisebb CO2– és energia-kibocsátással egyéb anyagoknál, mint amilyen például a vas és acél, vagy akár a tégla. Ám az általánosan használt óriási mennyiség miatt kb. 8%-kal járul hozzá az ember által okozott CO2-kibocsátáshoz.

A beton nélkülözhetetlen anyag. Szükségünk van rá otthonok, utak, hidak és gátak építéséhez. Tehát nem tudunk meglenni nélküle, de jelentősen csökkenthetjük a szénlábnyomát.

A betont a cement tartja össze. A ma használt cementet portlandcementnek hívják, amely mészkő és agyag keverékének együttes hevítésével készül 1450 Celsius-fok hőmérsékleten. De valójában a legtöbb CO2-kibocsátás nem a hevítésből származik, hanem a mészkő, a kalcium-karbonát lebontásából, amely kalcium-oxiddá és szén-dioxiddá bomlik le.

Nem tudjuk teljesen nélkülözni ezt az összetevőt, mert semmi sem olyan hatékony, ha a dolgok egyben tartásáról van szó, de nagy részét pótolhatjuk egyéb, kisebb szénlábnyommal rendelkező anyagokkal. Sok munkatársunk keresi a megoldásokat. Itt Svájcban azt tapasztaltuk, hogy az agyagban nagyon reaktív anyagok keletkeznek, amikor kalcinálják, vagyis úgy 800 Celsius-fokig hevítik fel, ami lényegesen alacsonyabb a cementgyártáshoz szükséges 1450 foknál. De ami még fontosabb: nincs mészkőlebontásból eredő CO2-kibocsátás. Ezután vesszük ezt a kalcinált agyagot, és adunk hozzá egy kis mészkövet – de ezúttal nem hevítjük, így nincs CO2-kibocsátás – és némi cementet, és a mészkő, a kalcinált agyag és a cement e keverékét LC3-nak neveztük el.

Nos, az LC3 ugyanolyan tulajdonságokkal bír, mint a portlandcement. Ugyanazokkal a berendezésekkel és folyamatokkal állítható elő, és ugyanúgy használható, de akár 40%-kal is alacsonyabb a CO2-kibocsátása. Ezt be is mutattuk egy, az indiai Jhansi közelében épített házon keresztül, ahol több mint 15 tonna CO2-t takarítottunk meg, ami 30–40% a ma használt anyagokhoz viszonyítva.

Akkor miért nem használja már mindenki az LC3-at? Nos, a cement helyi anyag. A portlandcement elterjedtségének az az oka, hogy a Föld leggyakoribb anyagaiból állítják elő, és gyártható Indiában, az Egyesült Államokban, Etiópiában, szinte bárhol. Helyi viszonylatban kell az emberekkel együttműködve megtalálnunk az anyagok legjobb keverékét az LC3 előállításához. Indiában és Kubában már teljes körű kísérleteket folytattunk. Kolumbiában egy ezen a technológián alapuló termék néhány hónapja került kereskedelmi forgalomba, és Elefántcsontparton egy egész üzemet kalcinált agyagokra állítottak át. A világ legnagyobb cementgyártói közül jó pár szeretné bevezetni ezt néhány erőművében hamarosan.

Tehát lehetőség van arra, hogy a portlandcementet más anyaggal helyettesítsük – de ugyanolyan tulajdonságúval –, ugyanazokkal a folyamatokkal állítsuk elő, és ugyanúgy használjuk, azonban sokkal kisebb szén-dioxid-kibocsátással. Döntő fontosságú fellépnünk ezzel a klímaváltozás ellen, mivel gyorsan kivitelezhető, és igen nagy léptékben megvalósítható, évente több mint 400 millió tonna szén-dioxid-kibocsátás megszüntetésének lehetőségével. Vagyis nem nélkülözhetjük a betont, de gyárthatjuk anélkül, hogy jelentős lenne a CO2-kibocsátás.

Köszönöm.

 

Category: TED
rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

20 óra ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

5 nap ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

2 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

2 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

3 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago