Klímaválság

“Klíma-apartheid” jön

Az alapvető emberi jogokat emészti fel elsőként a klímaváltozás – állapítja meg az ENSZ egy friss jelentése hozzátéve, hogy ez a szegény országok lakosságának legnehezebb helyzetben lévő csoportjait érinti leginkább. A világszervezet azt vizsgálta, hogy milyen mértékben érvényesülnek az emberi jogok a mélyszegénységben élők körében.

A kutatást vezető különmegbízott, Philip Alstom úgy fogalmaz, hogy egyfajta “klíma-apartheid” van kialakulóban, vagyis a tendencia az, hogy a gazdagoknak van menekülési útvonaluk a szélsőséges időjárás, a természeti katasztrófák és az ezekkel társuló társadalmi konfliktusok elől, míg a szegények kénytelenek elszenvedni mindezt.

Az adatok azt mutatják, hogy a klímaváltozás következményeinek háromnegyede a fejlődő országokat sújtja, miközben az ott élők egészen minimális szerepet játszanak a légkör felmelegedéséért leginkább felelős szén-dioxid-kibocsátásban. Alstom is hangsúlyozza, amit a tavaly ősszel felbukkant svéd klímaharcos, a gimnazista Greta Thumberg a politikai és gazdasági elit fejére olvas, hogy egy tanulmány szerint a légszennyezés 50 százalékáról a Föld lakosságának legnagyobb jövedelmű tíz százaléka tehet (beleértve a fejlődő országbeli gazdagokat is).

Thunberg klímavédelmi diákmozgalma nagy hatással van a nemzetközi diplomáciára, de a vezető hatalmak politikai stratégiájának következményeit nem tudja ellensúlyozni. Az ENSZ-jelentés rendkívül kritikus a politikusokkal, a segélyszervezetekkel, még saját tevékenységével szemben is, és cselekvésre szólítja fel mindazokat, akiknek tényleges befolyásuk van a világ uralkodó trendjeire.

A klímaváltozás egyre súlyosabb éhínségeket és százmilliók túlélését kockáztató vízhiányt okoz, ezek nyomában pedig fegyveres konfliktusok, helyi és térségi háborúk járnak. Mindezek elől a szegénységben élők nagyobb részének a Földközi-tengeren át sincs menekvése.

Forrás: ENSZ; Euronews

 

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

3 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago