Civilizáció

Kritikusan elégtelen majdnem az egész világ

A Climate Action Tracker (CAT) egy független tudományos elemzés, amelyet két kutatószervezet készít 2009 óta az éghajlatváltozással kapcsolatos tevékenységeket nyomon követve. Követik az előrehaladást az általánosan elfogadott célkitűzés elérése felé, amely szerint a melegedést jóval 2 °C alatt kell tartani, és folytatni az erőfeszítéseket a globális felmelegedés 1,5 °C-ra történő korlátozására.

A Climate Action Tracker nyomon követi a kormányok éghajlatváltozással kapcsolatos fellépéseit és méri azt a globálisan elfogadott Párizsi Megállapodással szemben, amelynek célja

jóval a 2 ° C alatti melegedést tartani, és folytatni az erőfeszítéseket a melegítés 1,5 ° C-ra történő korlátozására.

Két szervezet, a Climate Analytics és a New Climate Institute együttműködésével a CAT 2009 óta nyújtja ezt a független elemzést a politikai döntéshozók számára.

A CAT számszerűsíti és értékeli az éghajlatváltozás enyhítésére vonatkozó kötelezettségvállalásokat, és felméri, hogy az országok haladnak-e ezek teljesítésében. Ezután összesíti az ország fellépését a globális szintre, meghatározva a valószínű hőmérsékleti emelkedést amit okoznak a század végére.

A térképen jól látható, hogy a teljes EU, Kanada, Ausztrália, Kazahsztán, Brazília és Peru elégtelen erőfeszítéseket mutat jelenleg. Kína, Argentína, Dél-Afrika, Japán, Indonézia és az Egyesült Arab Emirátusok rendkívül elégtelen.

Ezen országok vezetői, látszat környezetvédelmi intézkedéseken és megbeszéléseken kívül nem csináltak semmi jelentős lépést a klímaválság leküzdésével kapcsolatban.

A két nagyhatalom Oroszország és az USA, továbbá Ukrajna, Törökország és Szaúd-Arábia kritikusan elégtelen eredményeket mutat fel.

Ők azon országok vezetői akik Párizsból hazamenve nem csináltak semmit! Teljesen világos, hogy ők a saját hitelességüket tették tönkre azzal, hogy a Párizsban vállalt kötelezettségeiknek 4 év alatt nem tudtak, vagy nem akartak eleget tenni. Igazuk van azoknak, akik azt mondják, hogy megérett a helyzet a változtatásra. Mondjuk ki őszintén a jelenlegi döntéshozók, azok kiszolgálói, tanácsadói vagy nem teljesen épelméjűek vagy szándékosan figyelmen kívül hagyják a klímaválság következményeit, kizárólag rövidtávú hatalmon maradásukhoz szükséges erőfeszítéseket tesznek. Teljesen mindegy mit hazudik egy politikus az országa környezetvédelmi tetteinek ecsetelésével kapcsolatban, ha a tudományos mutatók mást festenek az égbekiáltó bűncselekményeikkel kapcsolatban.

Fülöp-szigetek, Etiópia, és India intézkedései előbbre mutatóak már 2 °C-on belülre. India nagyon sok a karbonkiegyenlítésekhez szükséges karbonkreditet biztosító szélfarm projekteket indított, és valósított meg, teljes átalakításban van a fosszilis energiákat égető gazdasága a megújulókra. Ezzel a minősítéssel kapcsolatos kötelezettségvállalások összhangban állnak a 2009. évi koppenhágai 2 ° C-os céllal, és ezért ezek az országok méltányos részesedési tartományába esnek, de nem teljes összhangban a Párizsi Megállapodással. Ha az összes kormányzati célérték ebben a tartományban lenne, a felmelegedést 2 ° C alatt lehetne tartani, de nem jóval alatta, és még mindig túl magas ahhoz, hogy megfeleljen a Párizsi Megállapodás 1,5 ° C-os határértékének. Sajnos ennek a civilizációnak már nem sok ideje maradt hátra a cselekvésre és ahhoz, hogy a ma 65 éves kor alatt élők végignézzék saját, és mások szenvedéseit a teljes kipusztulásig.

Van jó példa is. Marokkó és Gambia az a két ország a vizsgált 32 közül, akik teljesítették a párizsi célértéket a már meghozott, és betartott intézkedéseikkel. Sajnos eredményeiket beszennyezi az összes többi képmutatása.

Rampasek, László A.

 

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

1 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago