Klímavédelem

Szén-dioxidot monitorozó műholdat lőtt fel Kína

A világon harmadikként Kína is az üvegházhatású gázok kibocsátását nyomon követő műholdat lőtt fel az űrbe, ez az úgynevezett szénlábnyoma csökkentésére tett legújabb lépése.

Kína északi részén az elmúlt héten szinte rekordmértékű volt a légszennyezettség, gyárakat és iskolákat zártak be ideiglenesen, repülőjáratokat halasztottak el, a hatóságok vörös riasztást adtak ki. A Hszinhua kínai hírügynökség jelentése szerint a Long March-2D rakétával lőtték fel a TanSat (CarbonSat) műholdat a Góbi-sivatag északnyugati részén lévő Csiucsüan űrállomásról. Japán és az Egyesült Államok után Kína a világ harmadik országa, amely saját műholddal monitorozza a Föld szén-dioxid-kibocsátását. A 620 kilogrammos TanSat Napszinkron pályára áll, a Földtől mintegy 700 kilométer távolságban és a szén-dioxid koncentrációját, eloszlását és áramlását figyeli a légkörben – mondta el Jin Ceng-San, a TanSat vezető tervezője, a Kínai Tudományos Akadémia mikro műholdakat fejlesztő intézetének munkatársa.

Egy nemzetközi tanulmány nemrég kimutatta, hogy a világ üvegházhatású gáz-kibocsátásának mértéke 2016-ban már három egymást követő évben nem növekedett, köszönhetően a kínai csökkenésnek. A műhold három évig független adatokkal látja el a szakembereket.

Tizenhat naponta küld globális jelentést a légköri szén-dioxidról, legalább 4 ppm-es pontossággal. (A ppm arányszám az egymillió egységre jutó részecskeszámot mutatja: részecske per millió.) A szakértőknek csaknem hat évre volt szükségük a TanSat és nagy felbontású szén-dioxid-detektora kifejlesztéséhez. Jin Ceng-San elmondása szerint a szén-dioxid légköri jelenlétének akár egy százalékos változását is képes detektálni. A hordozórakéta a TanSat mellett egy nagy felbontású mikro nanoműholdat és két spektrum-mikro nanoműholdat is szállít, amelyek feladata a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás monitorozása. Sok ország igyekszik csökkenteni karbon kibocsátásának mértékét, de annak mérése, hogy pontosan mennyit is bocsátanak ki, bonyolult. A földbázisú monitorozás nem tud elegendő pontosságú adatokat gyűjteni globális szinten, a legjobb megoldás a szén-dioxid mérésére a műhold. Japán és az Egyesült Államok már rendelkezik saját monitorozó műholddal, de ez a kettő messze nem elég az egész világ lefedésére. “Mivel csak ez a két ország rendelkezik karbon monitorozó műholdakkal, nehéz első kézből származó adatokat szerezni” – fogalmazott Csang Peng a kínai meteorológiai műhold központ alelnöke.

Forrás: MTI

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

13 óra ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

5 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago