Klímaválság

407,7 ppm szén-dioxid szint és ez már drámai


Ha valakinek még kétségei lennének a klímaváltozás súlyosságával kapcsolatban, akkor ajánlom a lentebb található cikkeket. Volt szerencsém beszélni egy kedves barátommal Romániában – aki az itt felhasznált eredeti képeket is küldte – és Ő elmondta, hogy óriási félelem töltötte el már a vihar látványától, és megélni az ilyesmit szokatlan volt arrafelé. Van itt más probléma is. Sokkal gyorsabb a klímaváltozás üteme a vártnál és ennek miértjéért nem kell messzire menni. Itt van a legnagyobb tettes, mégpedig a Föld referenciapontján most mért CO2 szint 407,70 ppm értéke. Sajnos a folytatódó környezetszennyezés mértékével arányosan emelkedik, ennek megfelelően nő az üvegházhatás, emelkedik az óceánok hőmérséklete, onnan gyorsul a páraképződés, hatalmas felhőóceánok alakulnak ki, aminek benne vagyunk a tengelyébe és itt pedig elszabadult a szélsőségek pokla az időjárásban. Hatalmas hőhullámok még hatalmasabb viharokkal és a klímamenekültekkel ez az egész meg van fűszerezve!

Itt pedig üzenem Áder János Köztársasági Elnök Úrnak – akit nagyon tisztelek -, hogy a saját házunk táján tegyen rendet. Szeretném olvasni a Köztársasági Elnöki Hivatal honlapján, hogy felszólította a legnagyobb karbonlábnyommal rendelkező Magyarországon működő vállalatokat (akik egyébként nagyban tesznek a klímaváltozásra), hogy azonnali komoly lépéseket tegyenek a karbonlábnyomuk megszüntetésére. Továbbá szólítsa fel a parlamentet, hogy ennek megfelelően alkossák meg a törvényi hátteret. Nagyon dicséretes, hogy ezt megteszi a tíz legnagyobb károsanyag kibocsájtó ország vezetőivel, de talán hitelesebb lenne, ha ezt kicsiben is produkálná! Azonnal kezdheti a Mátrai Erőművel ahol hegyekben égetik a szenet, de a WWF (gondolom) szívesen segít neki egy listával, ami nem titkos. Továbbá mi az, hogy a több évtizeddel ezelőtt kirobbant karbonbotrányt követően 2016-ban nem kötelező, hogy legyen minden magyar vállalkozásnak független szervezettel auditált karbonlábnyomhoz tartozó csökkentési terve, amit végre is hajt! Könyörgöm, ha tényleg tenni akarunk valamit, akkor azt tegyük meg itthon és utána lehet a példát továbbadni…

Rampasek László

Óriási vihar pusztított Erdélyben

Két halálos áldozatot is követelt az Erdélyen átvonuló esti vihar. A Temes megyei Perjámoson (Periam) villámcsapás ölt meg egy pásztort, a Maros megyei Marosvécsen (Brancovenesti) pedig egy kétéves gyermek halt meg, miután fa dőlt a gépkocsira, amelyben szüleivel utazott.

A tornádószerű vihar a Maros megyei Kutyfalván (Cuci) és a szomszédos Marosdátoson (Dataseni) okozta a legnagyobb károkat. A két faluban több mint 300 ház tetőszerkezete sérült meg, az orkánerejű szél elragadta a tetőcserepeket. A vihar Kutyfalván alig tíz perc alatt hét házat teljesen tető nélkül hagyott, és két templom tornyának a fedelét is letépte. Marosdátoson öt ház maradt teljesen tetőzet nélkül.

A vihar fákat és villanyoszlopokat döntött ki, és egy furgont is felborított. Maros megyében 60 település maradt áram nélkül. A romániai meteorológiai szolgálat hétfőn újabb első fokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést bocsátott ki a Partiumra, a Bánságra és Erdély nyugati megyéire. Itt hétfő kedden 11 óráig heves esőzések, viharok várhatók. A csapadékmennyiség helyenként akár a négyzetméterenkénti 50 litert is meghaladhatja.

Forrás: MTI

Mintegy ezer házat rongált meg a jégeső Szabolcsban

Közel ezer házat rongált meg a kedd esti jégeső Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyében. Az egyik épület annyira megrongálódott, hogy az ott élő családot ki kellett telepíteni – közölte Dóka Imre, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője az MTI-vel.

A kárfelmérések alapján a második, kedd délelőtti jégeső Csengersimán száz, Tiszabecsen pedig több mint tíz helyen okozott károkat. Így már az ezerhez közelít a viharban megsérült épületek száma, mondta el Dóka.

A helyi hivatásos tűzoltók és mentők mellett Budapestről is átcsoportosítottak két autót és tizennégy embert, hogy segítsen a környezeti károk felszámolásában és a háztetők javításában. Rajtuk kívül a helyszínre érkezett a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vészhelyzet-kezelési munkacsoportja.

A Baptista Szeretetszolgálat HUBA Rescue 24 speciális húsztagú mentőcsapata a tetők helyreállításában segít. A segélyszervezet egymillió forintos gyorssegélyből tetőléceket és tetőfóliákat biztosít a rászorultaknak Rozsályon és környékén. A szeretetszolgálat az 1355-ös adományvonalon, valamint „viharkárosultak” megjelöléssel a KDB Bank 13555555-5555555-55555555 számlaszámon keresztül várja az adományokat.

A kedd hajnali vihart és jégverést követően az Aegon Magyarország biztosítóhoz közel 330 bejelentés érkezett az érintett településekről. Az ügyfelek által becsült kár meghaladja a 46 millió forintot, az átlagos kárösszeg 143 ezer forint, írja közleményében a pénzintézet.

Forrás: index.hu

 

rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

5 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago