Emberi jogok

A környezetvédelem hasznot hajt

A Népszava közölt nemrégiben adatokat a magyar kormány 2018. évi költekezéseiről. Az egyes funkciók szerinti kiadásokat a GDP (bruttó hazai termék) százalékában és az EU helyezésben is kifejezték.

A környezetvédelmi kiadások aránya az EU hasonló kiadásainak rangsorában a tizenegyedik. (Ennél még rosszabb az egészségügy 23., a társadalombiztosítás, nyugdíj 19. és az oktatás 15. helyezése. Ezek az adatok jól tükrözik, hogy a kormány kiadásai nem elsősorban a társadalmi jólétet szolgálják.)

A környezetvédelem fontossága vagy szerepének lebecsülése pedig alapvetően befolyásolja – világméretekben is – a jövő nemzedékeinek életfeltételeit. Hazánkban a környezetvédelmi kiadások alacsony helyezése többek között egy tévhitnek – amely a mai magyar kormányzati politikára alapvetően jellemző – tudható be. Tudniillik a környezetvédelmet erőforrás-igényesnek tartják, olyannak, ami a gazdaságfejlesztéstől vonja el forrásokat. Így hát a terület a maradékelv szerint jut forrásokhoz, és ezt a kiadások abszolút számai is jól tükrözik.

Ezen tévhit tarthatatlanságát bizonyította az NSZK-ban Lutz Wicke által vezetett kutatócsoport 1984-es széleskörű kutatása, amelyet 1992-ben megismételtek. Számba vették a levegő-, a víz-, a talaj- és a zajterhelés okozta, pénzben mérhető vagy jól becsülhető, egy év alatt keletkező környezeti károkat. Ezek – pedig egy részük jellegüknél fogva pénzben nem is fejezhető ki – az NSZK GDP-jének 1984-ben 5,8 százalékát , 1992-ben 4,9 százalékát tették ki úgy, hogy a károkat nem túl-, hanem alulról becsülték. (A volt NDK területén ez az arány 28,9 százalék volt.) A károk mértéke 1984-ben megegyezett Baden-Württemberg, Bajorország, Hessen és Észak-Rajna-Vesztfália egész évi együttes adóbevételének összegével.

Azután megvizsgálták, hogy a környezetvédelmi ráfordítások mennyivel csökkentenék a környezeti károkat. Az eredmény: az NSZK 1984. évi környezetszennyezési szintjén minden környezetvédelembe invesztált 1 milliárd márka 3 milliárd márka hasznot hoz országos szinten kárcsökkenés, jövedelemnövekedés formájában.

A kutatók azt a következtetést vonták le, hogy nemzetgazdasági szinten vizsgálva sehol sem lehet nagyobb jövedelmezőségű beruházásokat találni, a környezetvédelem tehát kifizetődő, a környezetvédelem nem erőforrás-igényes hanem erőforrást teremtő, erőforrást felszabadító tevékenység. Jó lenne, ha ez tudatosulna a hazánkban uralkodó kormányban és mögötte lévő pártokban is.

Forrás: Népszava | Dr. Szász Tibor – közgazdász

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

1 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago