Categories: Kötelező piac

A magyar karbonkvóták

A magyar karbonkvóták ügyében március 7-én hirdet ítéletet az EU Bírósága.

Az Európai Unió Bírósága március 7-én hirdet ítéletet a 2008-2012-es időszakra Magyarországnak javasolt szén-dioxid-kibocsátási kvóták mennyiségének kérdésében – erősítette meg az MTI értesülését szerdán az európai Curia sajtóképviselője.

A testület várhatóan Magyarország javára dönt, miután Észtország és Lengyelország hasonló kereseteinél is rendre az Európai Bizottság ellen, a tagállamok javára döntött.
Az Európai Unió Bíróságának tájékoztatása szerint az ügyben Magyarország az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységeinek kiosztására vonatkozó nemzeti kiosztási tervről szóló bizottsági határozatot támadja a törvényszék előtt. Az Európai Bizottság ugyanis csökkentette a kibocsátási egységek nemzeti kiosztási tervében Magyarország által a 2008-2012-es időszakra javasolt szén-dioxid-kibocsátási határértékeket.

A határértékeknek azért van fontos szerepük, mivel a tagállamok ezek keretein belül oszthatják ki a területükön működő gazdasági szereplők között az említett időszakban általuk kibocsátható szén-dioxid-mennyiséget.
Az Európai Unió Bíróságának tájékoztatása szerint hasonló okok miatt más országok, köztük Csehország, Észtország, Lengyelország és Lettország is beperelték a Bizottságot.

Az észt és a lengyel ügyekben már az Európai Unió Bírósága végleges, a Bizottságot elmarasztaló döntést hozott. A magyar ügyben azért csak most tartják a tárgyalást, mert az eljárást az előbbi ügyek eldöntéséig korábban felfüggesztették – közölte a szervezet.
A testület észt-lengyel ítéletében azt állapította meg, hogy a Bizottság túllépte hatásköreit, amikor az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek összmennyiségére vonatkozó felső határt írt elő ezeknek az országoknak.

Az illetékes Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sajtóosztálya az MTI megkeresésére közölte: nincs információjuk arról, hogy döntés születne mostanában ebben az eljárásban.

Forrás: MTI

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

2 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago