A magyar karbonkvóták ügyében március 7-én hirdet ítéletet az EU Bírósága.
Az Európai Unió Bírósága március 7-én hirdet ítéletet a 2008-2012-es időszakra Magyarországnak javasolt szén-dioxid-kibocsátási kvóták mennyiségének kérdésében – erősítette meg az MTI értesülését szerdán az európai Curia sajtóképviselője.
A testület várhatóan Magyarország javára dönt, miután Észtország és Lengyelország hasonló kereseteinél is rendre az Európai Bizottság ellen, a tagállamok javára döntött.
Az Európai Unió Bíróságának tájékoztatása szerint az ügyben Magyarország az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységeinek kiosztására vonatkozó nemzeti kiosztási tervről szóló bizottsági határozatot támadja a törvényszék előtt. Az Európai Bizottság ugyanis csökkentette a kibocsátási egységek nemzeti kiosztási tervében Magyarország által a 2008-2012-es időszakra javasolt szén-dioxid-kibocsátási határértékeket.
A határértékeknek azért van fontos szerepük, mivel a tagállamok ezek keretein belül oszthatják ki a területükön működő gazdasági szereplők között az említett időszakban általuk kibocsátható szén-dioxid-mennyiséget.
Az Európai Unió Bíróságának tájékoztatása szerint hasonló okok miatt más országok, köztük Csehország, Észtország, Lengyelország és Lettország is beperelték a Bizottságot.
Az észt és a lengyel ügyekben már az Európai Unió Bírósága végleges, a Bizottságot elmarasztaló döntést hozott. A magyar ügyben azért csak most tartják a tárgyalást, mert az eljárást az előbbi ügyek eldöntéséig korábban felfüggesztették – közölte a szervezet.
A testület észt-lengyel ítéletében azt állapította meg, hogy a Bizottság túllépte hatásköreit, amikor az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek összmennyiségére vonatkozó felső határt írt elő ezeknek az országoknak.
Az illetékes Nemzeti Fejlesztési Minisztérium sajtóosztálya az MTI megkeresésére közölte: nincs információjuk arról, hogy döntés születne mostanában ebben az eljárásban.
Forrás: MTI