A múlt héten a Wallenius Marine bemutatta az Oceanbird szélmotoros hajó új kialakítását.

Digitális sajtótájékoztatón kaptak az újságírók előzetes betekintést a hajóról, amely 90% -kal csökkenti a károsanyag-kibocsátást. Azóta Per Tunell vezérigazgató és Carl-Johan Söder haditengerészeti építész nagyon elfoglalt lett.

Az Oceanbird-ről szóló hírek az egész világon elterjedtek. Milyen reakciókat kapott?

„Le vagyunk döbbenve, hogy mennyi támogatást kaptunk. Sok reakció reményt ad, mert végeredményben ez egy valós megoldás, amely valóban hozzájárul a klímaváltozás lassításához. Azt hiszem, hogy mindannyian pozitív hírekre éhezünk ezen a területen.” – mondja Per Tunell.

„Az embereket érdekelte a szárnyas vitorlák technológiája és az, hogy milyen üzemanyagot fogunk használni a motorhoz és egyéb műszaki részletek. Igyekszünk minél többet elárulni, de a tervezési folyamat nagy része még előttünk áll. Egy évünk van arra, addig várnak, hogy megrendelésre készen álljon a terv” – mondja Carl-Johan Söder.

Miért árul el annyit a Wallenius Marine a tervezési folyamat közepén? Nem fél, hogy a versenytársak ellopják az ötleteit?

„Víziónk az, hogy a valóban fenntartható hajózás felé mutassuk az utat, és természetesen szeretnénk, ha mások is csatlakoznának hozzánk. Ez nem verseny, sokkal inkább egy irány, amelyet mindannyiunknak meg kell tennünk. Azáltal, hogy átláthatóak vagyunk a folyamat során arra szeretnénk ösztönözni másokat, hogy teszteljék a lehetséges határokat. Mert változtatnunk kell, és ez már nem várhat tovább többé.” – mondja Per Tunell.

Nagyon sok érdekes kérdés hangzott el a hallgatóság részéről. Volt valami különös kérdés, amire részletesebb választ szeretne adni?

„Jakob Kuttenkeuler (a KTH Haditengerészeti Építészeti Központjának professzora) nagyon jó választ adott arra, hogyan viselkedik a szél a szárnyak működési területén. Mivel a hagyományos vitorlás hajók felett áll és a repülőgépes repülések alatt van, a projekt megkezdése előtt nem sokat tudtunk erről. A fejlett lézeres méréseknek, az úgynevezett LIDAR-nak köszönhetően sokkal jobb ismeretekkel rendelkezünk már. Az érdeklődők erről bővebben a LIDAR mérésekről szóló blogbejegyzésünkben olvashatnak.” mondja Carl-Johan Söder.

„Az egyik kérdés, amelyet utólag kaptam, arról szólt, hogy 7000 autót szállítunk, és ez hogyan igazolható környezetvédelmi szempontból. De az autóipar is jelentős átalakuláson megy keresztül, és gyorsan halad. Azt mondanám, hogy jóval előrébb járnak, mint az általános hajózási ágazat, és meg vagyok győződve arról, hogy a jövő autóinak működése jelentősen kevesebb, vagy akár nulla kibocsátást eredményez. Az Oceanbird megfelel annak, amit sok autógyártó tökéletesen csinál. ”- mondja Per Tunell.

Mi történik ezután az Oceanbird projektben?

„Partnereinkkel, a KTH-val és az SSPA-val együtt, az ősz folyamán folytatjuk a teszteket a 7 méteres modellekkel medencében és a nyílt vízen. A dizájnt különböző szempontok szerint fejlesztjük, és ehhez a szimulációk során a tesztekből származó új adatokat beillesztjük. Ez egyúttal fontos platform lesz a szárnytornyok és a hidrodinamikai függelékek vezérlő algoritmusának tesztelésére és bemutatására.

Szintén felkészültünk a tengerészeti teszt első fordulójára az SSPA manőverező medencéjében szeptember végétől. Ez egyedülálló teszt lesz, ahol a modellt ventilátorokkal látjuk el, hogy az aero és a hidrodinamikus hatásokat egyaránt meg lehessen ragadni a modell skálájában. Összességében tehát egy nagyon intenzív ősz elé nézünk, számos izgalmas tevékenységgel. ”- mondja Carl-Johan Söder.

„Természetesen folytatjuk a párbeszédet az érdekelt felekkel és bővítjük az érintett felek számát. Biztosítanunk kell, hogy minden követ megmozgassunk és elhárítsunk minden olyan akadályt, amely késleltetheti a hajó megvalósítását. Lehet politikai, felfogási, jogi, pénzügyi, kereskedelmi, technikai stb. … mindent meg kell vizsgálni és kezelni. Együtt ezt megvalósíthatjuk! ” – mondja Per Tunell.

Forrás: Wallenius Marine

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

5 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

1 hónap ago