Környezetszennyezés

Az üvegházhatású gázok növekedése által okozott sztratoszféraszűkülés

Az antropogén üvegházhatású gázok (ÜHG) növekvő kibocsátása az elmúlt évtizedekben a troposzféra felmelegedéséhez és a sztratoszféra lehűléséhez vezetett.

A légkör szerkezete és tulajdonsága

Ennek termodinamikai következményeként a troposzféra kitágult, és a troposzféra és sztratoszféra közötti határ, a tropopauza emelkedését az antropogén éghajlatváltozás egyik legmegbízhatóbb ujjlenyomatának tartják. Ezzel szemben a ~55 km feletti magasságokban (a mezoszférában és a termoszférában) a megfigyelési és modellezési adatok a nyomásszintek magasságának lefelé tolódására vagy a sűrűség csökkenésére utalnak a rögzített magasságokban.

A köztes réteget, a sztratoszférát nem vizsgálták alaposan a globális szerkezetének változásait illetően. Az Environmental Research Letters című tudományos lapban megjelent tanulmányban bemutatják, hogy ez a légköri réteg az elmúlt évtizedekben jelentősen összehúzódott, és hogy ennek fő mozgatórugója az üvegházhatású gázok növekvő koncentrációja.

Az összekapcsolt kémiai-éghajlati modellek adatainak felhasználásával megmutatják, hogy ez a tendencia folytatódni fog, és a sztratoszféra átlagos klimatológiai vastagsága 2080-ra 1,3 km-rel csökken hatféle reprezentatív koncentrációs útvonalat követve. Azt is bemutatják, hogy a sztratoszféra zsugorodása nem csak a lehűlésre adott válasz, mivel a tropopauza és a sztratopauza nyomásának változásai is hozzájárulnak ehhez. Rövid megjelenési ideje (kevesebb mint 15 év) továbbá az üvegházhatású gázok okozta éghajlatváltozás újszerű és független mutatójává teszi.

Forrás: IOPSCIENCE

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

24 óra ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

7 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago