Felelőtlen társaságok

Cop26 élőben: a tárgyalások a végsőkig tartanak

Alok Sharma szinte megerősítette, hogy a tárgyalások a 18 órai határidő után is folytatódnak.

Alok Sharma beszélget az UNFCCC ügyvezető titkárával, Patricia Espinosával és csapatának más tagjaival.
Fénykép: Ben Stansall/AFP/Getty Images

17.17: A célokat nem lehet teljesíteni az összes szénerőmű bezárása nélkül. Több mint 300 szénerőművet fognak bezárni a Glasgow Cop26-on tett bejelentések és ígéretek eredményeként – derül ki a Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), egy agytröszt elemzéséből.

A tanulmány szerint:

370 további szénerőmű (290 GW) bezárása várható.
90 új szénerőmű-projekt (88 GW) valószínűleg törlésre kerül.
További 130 új projekt (165 GW), főként Kínában és Indonéziában, megkérdőjeleződik, mivel az ország új szén-dioxid-kibocsátásmentes célkitűzései alapján nem férnek bele a működésükbe.
Németország 2030-ra várható kivonási döntésével, és feltételezve, hogy az Egyesült Államok 2035-ös Clean Power Planje 2030-ig a szénerőművek kivonását jelenti, a Párizshoz igazodó kivonási határidővel rendelkező szénerőművek száma 510-re (460 GW) nőne.

Lauri Myllyvirta, vezető elemző, Centre for Research on Energy and Clean Air:

A glasgow-i csúcstalálkozón és az azt megelőzően tett ígéretek példátlanul nagy és közvetlen hatással vannak a széntüzelésű energiatermelésre: 90 új szénerőmű leállítását jelentik, és 370 olyan meglévő erőmű kivonására vonatkozó kötelezettségvállalást, amelyeknek korábban nem volt közeli dátumuk. Továbbá a világ szénerőműveinek 95%-ára már szén-dioxid-semlegességi célok vonatkoznak – olyan célok, amelyeket nem lehet teljesíteni lényegében az összes széntüzelésű erőmű bezárása nélkül.

17.33: Michael Jacobs, a Sheffieldi Egyetem politikai gazdaságtan professzora, aki egykor Gordon Brownnak dolgozott, hasznos összefoglalója a mai Cop26-os tárgyalásokon történtekről.

Szerinte az országok által tett jelenlegi éghajlati vállalások nem elegendőek ahhoz, hogy a világ felmelegedése ne haladja meg az 1,5 Celsius-fokot, és hozzáteszi, hogy még nem tudjuk, hogy az USA, Kína és más nagy nemzetek ellenezni fogják-e a 2022-es vállalások megerősítését.

Jacobs szerint az EU, az USA és Japán nem akar több pénzt vállalni, különösen nem a veszteségekre és károkra. Szaúd-Arábia és Oroszország nem akar utalást a fosszilis tüzelőanyagokra.

Forrás: The Guardian

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

46 perc ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

6 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago