Felelőtlen társaságok

EGY HAZAI CSÚCS-VÁLLALAT ÍGÉRETEI – REMÉLJÜK, NEM TARTJÁK BE

A pszichoterápiában ‘kihangosításnak’ is nevezik azt, amikor egy csoporttag halkan elrebegett, félig megfogalmazott mondandóját a terapeuta világosan és egyszerűen összefoglalja, és a főszereplő helyett a csoport elé tárja. Jót tesz vele mindenkinek, az érintettnek, a hallgatóságnak, és az igazságnak.

Itt és most egy hazai csúcs-vállalatról, a MOL-ról halkan elrebegett fontos információt hangosítunk ki. A forrás túl halk volt. A hozzá vezető út túlságosan göröngyös, mert a rá mutató link folyton egy szegény túlélő Sam macska történetére mutatott, ami nyilván az én hibám volt…
A fejlesztéseket néhány bicikli és roller hadba-állításával igyekeznek ellensúlyozni. Ez nem ‘zöldrefestés’, hanem igazi klímabűnözés. Vagy ők még nem hallottak az üvegház-hatásról?
Hozzáteszem, hogy politikai akarat hiányában addig fogják folytatni ezt, ameddig csak szegény Földünk összeomló ökoszisztémája engedi. De lehet, hogy biofarmot létesítenek, és bűnbocsánatért fognak esedezni…
Nem intézmény teszi mindezt. Hanem igazgató-tanácsi tagok, vezetők, gazdasági döntéshozó személyek. Akik pedig végignézik, és tűrik, a tömegek pontosan tudják, hogy a klímaváltozásért kik felelnek: gazdasági szereplők, média-csinálók, és politikusok. Akkor hát, íme a ‘kihangosítás’:


Új beruházásokat terveznek az elkövetkezendő évekre a MOL-nál

Újabb fejlesztések előkészületei folynak a dél-somogyi olaj- és földgázkincs kitermelésére, és a környéken élők ezt nagy lehetőségnek tartják. Megkerestük a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt.-t, a válaszukban elárulták: újabb három kutat kötnek rá a vezetékrendszerre az ősszel, és 2022-ig új beruházásokat terveznek a térségben.

Megélénkült a munka a Vízvár környéki földgázkutak környékén, kapott információt a szerkesztőségünk erről a közelben élőktől. Három új kút üzembe helyezése várható a közeljövőben, érdeklődésünkre ezt az értesülést osztotta meg velünk Kozma László, Vízvár polgármestere.

Az olajtársaság Magyarország kutatás-termelési egysége Barcs-Babócsa-Vízvár környékén hosszú évek óta folytat kutató- és termelő tevékenységet – közölte a nagyvállalat. Még 2018-ban kezdődött el az a jelentős fejlesztés, ami a 60-as években már megtalált, de eddig csak részben hasznosított Vízvár-Heresznye gáztelepekben, valamint a 90-es években felfedezett Vízvár-Észak gáztelepekben meglévő földgáz kitermelését teszi lehetővé. A beruházás első és második üteme befejeződött, és 2019 januárjában az elkészült gáztermelő technológiát üzembe állítottuk. Még további fejlesztések vannak előkészítési, tervezési fázisban, mert a harmadik ütem indítását 2022-ben szeretnék elvégezni, a munkák tehát folytatódni fognak – ígérte a MOL.

A beruházásban eddig Vízvár és Bélavár térségében gázkutakat képeztek ki – ezek nem új, hanem meglévő kutak voltak, csak a termelésbe állításhoz szükséges munkálatokat kellett elvégezni rajtuk. Vízvár község határában egy kihelyezett gyűjtőállomást létesítettek, a kutak és a központi, babócsai gázüzemtelep között vezetékes kapcsolatokat alakítottak ki. A legnagyobb fejlesztés a Babócsán lévő gázüzemben történt, ahol egy komplett gázfogadó egységet kellett létrehozni és csatlakoztatni a meglévő rendszerhez. A további fejlesztések eredményeként az elmúlt időszakban újabb három földgázkút kialakítása történt meg, ezek csatlakoztatása a vezetékrendszerhez az engedélyeztetési-kivitelezési fázisban van, tervek szerint az ősszel beüzemelik azokat.

Komoly bevételt jelent a településeknek

Az olaj- és gázipari tevékenység speciális ismereteket és szakképesítéseket igényel, ezért rendszereik üzemeltetésébe, karbantartásába helyi munkaerőt csak minimális mértékben tudnak bevonni, felelte kérdésünkre az olajtársaság. Hangsúlyozták, hogy a környéken élőknek az önkormányzatokon keresztül a szénhidrogénipar jelenléte komoly bevételt jelent, hiszen a különböző, beruházásokból, illetve termelési tevékenységekből származó adók jelentős tételnek számítanak az önkormányzatok költségvetésében. A MOL Magyarország foglalkozik a környékbeli egyesületek egyedi elbírálás alapján történő támogatásával is. Példaként tudják megemlíteni az elmúlt időszakban a barcsi önkormányzati tűzoltóság és a barcsi mentőegyesület anyagi támogatását, de a bolhói pihenőpark kialakításában is nyújtottak segítséget.


Törteli Gabriella – klímaaktivista

Az eredeti cikk a sonline.hu-n jelent meg.

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

1 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

7 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago