A COVID-19 világjárvány kezelése napjainkban egyre nehezebbé válik, egyre több leállással, a világon több, mint 11.000 a halálos áldozatok száma és közvetlenül hat a globális gazdaságra.
De van egy jó hírünk is, amely arról szól, hogy az új koronavírus terjedése hogyan csökkentette a légszennyezést, és esetleg akár életeket is menthet.
Március 8-án, a Stanford Egyetem környezetvédelmi erőforrás-közgazdásza, Marshall Burke egy durva számítást tett közzé a Kína egyes részein a közelmúltban bekövetkezett légszennyezés csökkenés és az ezzel elkerült idő előtti elhalálozásokról, és a globális élelmiszer-, környezetvédelmi- és gazdaságdinamikai blogon, a G-feed-en tette közzé megállapításait.
A helyzet azóta tovább fokozódik, így ezek a számok nem maradnak sokáig aktuálisak; de Burke szerint még konzervatív számítással is nagyon valószínű, hogy a szennyezés csökkentésével helyben megmentett életek száma meghaladja a COVID-19 okozta elhalálozásokat Kínában.
Tekintettel a hatalmas mennyiségű tudományos vizsgálatra, amely kimutatta, miszerint a szennyezett levegő belélegzése hozzájárul az idő előtti elhalálozáshoz, egy magától értetődő – bár kétségkívül furcsa – kérdés az, hogy a COVID-19 okozta gazdasági zavarok, és az azzal összefüggő környezetszennyezés csökkentésből eredő megmentett életek száma meghaladja-e a vírus által okozott haláleseteket
– írja Burke.
Úgy gondolom, hogy a nagyon konzervatív számítások mellett egyértelmű igen a válasz.
Burke számítása szerint két hónapja jelentősen csökkent a légszennyezés, ez valószínűleg 4000 öt év alatti gyermek és 73 000 hetven évesnél idősebb felnőtt életét mentette meg Kínában. Ez lényegesen több, mint maga a vírus által okozott globális halálesetek száma.
Bár ez kissé meglepőnek tűnhet, azonban erről már régóta tudtunk. A hónap elején közzétett kutatási eredmények arra utalnak, hogy a levegőszennyezés átlagosan három évet vesz el a Föld lakóinak várható élettartamából.
Figyelemre méltó, hogy a levegőszennyezés következtében bekövetkező halálesetek száma és a várható élettartam csökkenése a dohányzás hatásával verseng, és sokkal több, mint a többi halálok
– nyilatkozta Jos Lelieveld, a nikosiai Ciprus Intézet fizikusa.
Tehát sokszorosan bizonyított, hogy a levegőszennyezés valóban öl.
Burke elemzése azonban csak a Kínából származó adatokat használta fel, és még azelőtt befejeződött, hogy kiderült volna, a COVID-19 hogyan befolyásolta a világ többi részét.
Mivel a második legnagyobb számú eset Olaszországban jelentkezett és az ország szigorú karanténintézkedéseket vezet be, az észak-olaszországi műholdas adatok a légszennyezés jelentős csökkenését mutatták – nevezetesen a nitrogén-dioxidét, amelyet főleg az autók, teherautók és a erőművek, valamint néhány ipari üzem bocsát ki.
Az Európai Űrügynökség Copernicus Sentinel-5P műholdjának Tropomi műszerével a 2020. január 1-jétől március 11-ig elkészített mérések a nitrogén-dioxid mennyiségének drámai csökkenését mutatták ki.
Ezt az alábbi videón tekinthetjük meg:
“A nitrogén-dioxid kibocsátás csökkenése az észak-olaszországi Po-völgy felett különösen nyilvánvaló” – magyarázza Claus Zehner, az ESA Copernicus Sentinel-5P misszióvezetője.
“Noha az adatok kissé eltérhetnek a felhőtakarás és a változó időjárási viszonyok miatt, nagyon bízunk benne, hogy a kibocsátás csökkenés, amit látunk, egybeesik az olaszországi lezárásokkal, amely kevesebb forgalmat és ipari tevékenységet eredményez.”
Jelenleg nem állnak rendelkezésre olyan, szakértők által lektorált tanulmányok, amelyek bemutatnák a csökkent légszennyezettség valódi egészségügyi hatásait, de tekintettel a légszennyezés széles körű veszélyeire, tudjuk, hogy ez a szennyezés okozta elhalálozások csökkenéséhez vezet.
Sajnos még egy ilyen apró vigasz sem képes ellensúlyozni a COVID-19 járvány pusztítását. Ezek az előzetes számok azonban azt rámutatnak, hogy ez a globális egészségügyi katasztrófa lehetőséget ad arra, hogy felmérjük – a modern élet mely elemeire van feltétlen szükségünk – és milyen pozitív változások szükségesek, hogy globális szinten megváltoztassuk a szokásainkat.
Kiegészítés
Forrás: Science alert
Lenkei Péter