Népesség

Globális katasztrófakockázatok 2021

A Global Challenges Foundation szeptember 16-án tette közzé az emberiséget fenyegető legnagyobb veszélyekről szóló éves elemzését.

Számos potenciálisan katasztrofális globális kockázattal kell szembenéznünk – mindezeket a kockázatokat folyamatosan értékelnünk és kezelnünk kell, a legfrissebb bizonyítékok alapján, nem pedig a tévé-híradóban elhangzottak alapján. A Globális katasztrófakockázatokról szóló jelentés azért készült, hogy emlékeztessen minket erre a tényre – arra, hogy egyszerre több jelentős globális kockázatra kell összpontosítanunk és azokat kezelni.

Címszavakban

  • Tömegpusztító fegyverek
  1. Nukleáris hadviselés
  2. Biológiai és vegyi hadviselés
  • Katasztrofális éghajlatváltozás
  • Ökológiai összeomlás
  • Pandémiák
  • Aszteroida becsapódás
  • Szupervulkánkitörés
  • Mesterséges intelligencia
  • Túléljük-e a közeli fekete lyuk kialakulását?
  • A kiforrott nanotechnológia kockázatai és lehetőségei
  • Kvantumszámítástechnika
  • A különböző globális katasztrófakockázatok összetett kereszteződésében való eligazodás

Idén a jövőbe is kitekint a jelentés, hogy megértsük a csillagászat, a nanotechnológia és a kvantumszámítástechnika legújabb fejleményeit, hogy megértsük, ezek milyen kockázatokat befolyásolhatnak.

A Globális katasztrófakockázatok 2021 című jelentés a legújabb tudományos kutatásokon alapul, és vezető szakértők hozzájárulásait tartalmazza. Részletesen ismerteti a főbb globális kockázatokat, és összefoglalja, hogy milyen intézkedéseket tesznek ezek kezelése érdekében. A globális kockázatokról szóló éves jelentések célja, hogy mélyebb megértést teremtsenek a globális katasztrófakockázatokról, és ezáltal vitát indítsanak arról, hogyan lehet fejleszteni és javítani az ilyen kockázatok kezelését.

A Globális Kihívások Alapítvány küldetése egy olyan katasztrófa megelőzése, vagy legalábbis valószínűségének csökkentése, amely az emberiség több mint 10%-ának halálát okozná, vagy hasonló mértékű károkat okozna. Ezt nevezzük globális katasztrófakockázatnak.

A hagyományos kockázatelemzés a következő egyenletet veszi figyelembe. A kockázat teljes nagysága a lehetséges jövőbeli károk szorzata és annak valószínűsége, hogy ez a kár bekövetkezik. Ez az egyenlet világosan megmutatja, hogy amikor egy kockázat potenciális kára óriási méretű, nem lehet egyszerűen a bizonytalanság vagy a látszólag alacsony valószínűség alapján elvetni.

A globális katasztrófák nem példa nélküliek. A múltban a járványok a világ népességének több mint 10%-át megölték. A közelmúltban, a 20. században a világ többször is közel került a nukleáris háborúhoz. A legdrámaibb változás talán az, hogy az emberiség a történelem során először képes komolyan károsítani azt az ökoszisztémát, amelytől mindannyian teljes mértékben függünk.

A tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos kockázatok, valamint az éghajlatváltozás és más nagymértékű környezetkárosítás az alapítvány fő aggodalomra okot adó területe. Ez az aggodalom magukon a kockázatokon túl három olyan tényezőre is kiterjed, amelyek felerősítik e kockázatok valószínűségét és hatását: a népességnövekedés, a szélsőséges szegénység és a politikai indíttatású erőszak.

Az alapítvány célja, hogy jobban megértse ezeket a kockázatokat, és olyan kormányzási modelleket dolgozzon ki, amelyek segíthetnek mérsékelni, csökkenteni vagy akár teljesen megszüntetni őket. Ha többet szeretne megtudni az egyes globális katasztrófakockázatokról, amelyekkel napjainkban szembe kell néznünk, kattintson az alábbi linkekre.

Forrás: Global Challenges Foundation

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

3 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago