Felelős társaságok

Kisebb frissítés a Párizsi Megállapodás térképén

A közelmúltban a Szentszék (azaz Vatikánváros) lett a 193. ország, amely ratifikálta a Párizsi Megállapodást.

Az ENSZ minden jogosult tagállama aláírta a megállapodást, és Eritrea, Irán, Líbia és Jemen kivételével az összes tagállam ratifikálta is.

Ferenc pápa új dokumentumfilmben buzdít az éghajlat és a biológiai sokféleség elleni fellépésre.

A Vatikánvárosban tartott világpremieren mutatták be az új dokumentumfilmet, amely az emberiségnek az ökológiai válság megállítására irányuló erejéről szól. A film A levél címet viseli, és különböző élvonalbeli vezetők Rómába tett utazásának történetét meséli el, hogy Ferenc pápával megvitassák a Laudato Si’ enciklikát.

A filmet az Oscar-díjas Off the Fence (My Octopus Teacher) producerek készítették. A brazil Amazonas vidékéről, Szenegálból, Indiából és az Egyesült Államokból származó főszereplőkkel a film olyan témákat vizsgál, mint az őslakosok jogai, az éghajlati migráció és a fiatalok vezetői szerepvállalása az éghajlat és a természet elleni fellépés kontextusában. A filmben exkluzív párbeszédet láthatunk Ferenc pápával, valamint korábban nem látott felvételeket a pápa beiktatásáról.

Dr. Greg Asner, az Arizonai Állami Egyetem Globális Felfedezések és Természetvédelmi Tudományok Központjának igazgatója és a biológiai sokféleség 3D-s térképeit létrehozó Spectranomics technológia társszerzője elmondta,

“A tudomány azt mutatja, hogy a bolygó túl gyorsan változik ahhoz, hogy az élet nagy része lépést tudjon tartani vele. A katasztrofális óceáni hőhullámoktól a szárazföldi aszályokig a Föld újra és újra azt üzeni nekünk, hogy túl messzire sodortuk bolygónkat. Az aggodalmat gyors cselekvésre kell váltanunk. Nemcsak a növények és az állatok vannak veszélyben – mi is függünk a bolygótól és annak biológiai sokféleségétől, hogy túléljünk és gyarapodjunk.”

A Vatikánban tartott filmbemutató eseményein a főszereplők és a film készítői, a Vatikán ökológiai kérdésekkel foglalkozó legfőbb tisztviselője és az IPCC főtitkára mellett nagykövetek és a civil társadalom képviselői is részt vettek.

A filmet a YouTube Originals mutatja be. Ez az első alkalom, hogy egy pápával készült film ingyenesen elérhető lesz egy streaming szolgáltatáson keresztül.

A premierre ugyanazon a napon került sor, amikor a Szentszék hivatalosan is csatlakozott az éghajlatváltozásról szóló, mérföldkőnek számító párizsi megállapodáshoz. A Vatikán tisztviselői mind a premieren, mind a párizsi megállapodásról szóló magas szintű kísérő rendezvényen vendégül látták a Szentszék nagyköveteit, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányokra a nagyobb éghajlatvédelmi intézkedések érdekében.

Ezek az erőfeszítések a katolikus egyház egyre ambiciózusabb és sürgetőbb elkötelezettségét képviselik az ökológiai kérdésekben. A következő hónapokban közösségi vetítésekből, magas szintű rendezvényekből és a globális északi és déli partnerszervezetek vezetéséből álló globális kampány várható, amely új nyomást gyakorol a döntéshozókra az ENSZ COP27 Klímacsúcsán és a COP15 Biodiverzitás Konferencián.

Ez a sürgősség összhangban van az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC), a párizsi megállapodást és a COP27-et megalapozó klímatudományi testület figyelmeztetéseivel. A filmmel kapcsolatos megjegyzéseiben a vatikáni eseményeken részt vevő IPCC elnöke, Dr. Hoesung Lee elmondta: “A tudományos közösség üdvözli a lehetőséget, hogy kapcsolatba lépjen a művészekkel és a hívő emberekkel”.

Forrás: one earth


rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

2 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

7 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago