Karbonsemleges

Komoly környezeti következménye van a sok netezésnek

Azt már mindenki tudja, hogy az internet, az adattárolás és az adatátvitel is karbonlábnyommal jár, méghozzá nem is kicsivel. Egy friss kutatás azonban most kimutatta, hogy az adatközpontok hamarosan az emberiség energiahasználatának 8 százalékáért lesznek felelősek.

Ez óriási arány, és nem úgy tűnik, mintha a tendencia lassulna.

Jelenleg az óriási adatközpontok nagyjából az emberiség összes energiahasználatának 2 százalékát fedik le. A Bloomberg cikke szerint azonban 2030-ra ez az arány várhatóan már 8 százalék lesz, ami óriási ugrás ilyen rövid idő alatt, ráadásul maga a szám sem túl megnyugtató.

Ennél is nagyobb probléma, hogy az adatközpontokban jelen lévő adatok mindössze 6 százalékát használjuk, ami azt jelenti, hogy az összes adat 94 százaléka gyakorlatilag elektronikus szemét, ami csak a helyet foglalja, és az energiát zabálja. Minden összekötött eszköz problémát jelent, és minden egyes adat, legyen az akár egy ártatlan kép is a kutyánkról, leterheli ezeket az adatparkokat, és még több károsanyag-kibocsátást generál.

Persze azt is érdemes megjegyezni, hogy az adatközpontok nagy része már dolgozik azon, hogy egyre zöldebb legyen, egy kisebb részük pedig már el is érte a karbonsemlegességet, és van, amelyik arra készül, hogy karbonnegatívvá váljon. Ez azonban a cikk szerint még mindig édeskevés: az adatéhség folyamatosan nő, és nem lehet lépést tartani a környezeti törekvések terén azzal, ami az adatfogyasztás és -generálás területén folyik.

Egy tévén megnézni egy 90 perces videót összesen 750 gramm szén-dioxidot generál, ugyanez telefonon 380 grammot. Egy Twitterre kiírt üzenet 0,02 gramm szén-dioxid légkörbe kerüléséért felelős, ami nem tűnhet annyira soknak, de nagyon hamar összejön belőle ijesztő mennyiség, tekintve, mennyire népszerű a közösségi oldal.

A helyzet pedig egyre rosszabb lesz, ahogy most már mindenből okoseszközt gyártanak: ugyanúgy adatközpontba generál adatokat az okos elektromos fogkefe, az okos villanykörte, és gyakorlatilag minden, aminek adatgyűjtésre van szüksége az optimális működéshez. Megoldás egyelőre, úgy tűnik, nincs a problémára, a technológiai fejlődés ugyanis annyira felgyorsítja a változást, hogy az adatparkok nem fogják tudni utolérni – a világ adatéhsége egyre inkább növekszik, ezeket az adatokat pedig valahol tárolni is kell, méghozzá egyre nagyobb területen. Ezért érdemes meggondolni, mennyire fontos az életünkbe az az okos fogkefe.

Forrás: NRGreport, Nagy Nikoletta | Forrás: Bloomberg


A fenti cikkhez kapcsolódóan pl. egy átlagos weboldal megtekintése például 0,02 g CO2 kibocsátással jár másodpercenként, míg egy olyan oldalé, ahol képek, videók is találhatók ennek akár tízszerese is lehet a szennyezés mértéke.

Egy úgynevezett avatar, vagyis egy olyan kép tárolása, melyet a felhasználók fórumokban, blogokon és egyéb helyeken tesznek közzé önmaguk vizuális azonosítására, évente több mint évi 1700 kilowattóra energiafogyasztást jelent.

2013-óta lehetősége van minden weboldal tulajdonosnak Magyarországon is, hogy a weboldalát nem önkéntesen karbonsemlegesítse. Pár kattintás, és adat megadását követően, akár 24 órán belül karbonsemleges lehet a weboldala!


Többet szeretnék tudni >>

Rampasek László

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

5 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

1 hónap ago