Civilizáció

Méheken felhalmozódó mikroműanyagok

Új kutatások szerint a méhek nemcsak virágport, hanem mikroműanyagokat is felfognak szőrös testükön, függetlenül attól, hogy városi vagy vidéki méhekről van-e szó.

A méhekre tapadt részecskék körülbelül egyhatoda nem virágpor, hanem mikroműanyag.
Kép: Dancestrokes/Shutterstock

A tudósok azt javasolják, hogy a méheket fel lehetne használni a szennyezés felmérésére és a levegőben lévő mikroműanyagok mérésére. Ez segít megmagyarázni a mikroműanyagok elterjedtségét a mézben.

A mikroműanyagok a műanyag tárgyak lebomlásából keletkeznek, és mivel olyan kicsik, a levegőben és a vízen – és most már a méhekkel is – utazva mindenhová eljutnak, beleértve az Antarktisz távoli részeit is.

A méhek úgy fejlődtek ki, hogy szőrös testükkel felvegyék a virágport, a szőrszálak pedig repülés közben elektrosztatikusan feltöltődnek, hogy segítsék a dolgok megtapadását. A Science of The Total Environment című szaklapban megjelent tanulmány szerint azonban a vizsgált méheken talált részecskék körülbelül egyhatoda mikroműanyag volt. Ennek 52 százaléka szilánk volt, és körülbelül 38 százaléka rost. Tizenhárom különböző típusú polimert találtak a méheken, a leggyakoribb típus a többnyire szintetikus szálként használt poliészter volt, amelyet a polietilén és a polivinil-klorid követett.

Az elemzett méhek 19 méhcsaládból származtak, és mind munkaméhek voltak, a méhészetek közül kilenc Koppenhága központjából, a maradék tíz pedig külvárosi és vidéki helyekről származott. A városi méhekben több mikroműanyag volt, de nem sokkal több a vidéki méhekhez képest, ami arra utal, hogy a nagy területen történő szél általi szétszóródás is szerepet játszhat.

A mikroműanyagok forrása nem világos. Lehet, hogy a méhészeti gyakorlatból, például a ruházatból és a felszerelésekből származik, amelyek műanyagnyomokat hagyhatnak a kaptárakban. Vagy a tágabb környezetből is származhat, mivel a mikroplastikszennyezés bizonyítottan jelen van a levegőben, a talajban és a vízben. A méhek többféle módon is felvehetik ezeket. Könnyen lehet, hogy a levegőben szálló szálak megtapadnak a pelyhes repülő rovarokon.

A kutatócsoport úgy véli, hogy ez a felfedezés felhasználható a környezetszennyezés jobb nyomon követésére. A méhek táplálékszerzéskor általában a kaptáruktól akár 8 kilométerre lévő területet is átvizsgálnak. Ha életük végén tanulmányoznák a rajtuk lévő műanyagszennyezés mennyiségét, azonosítani lehetne, hogy mennyi mikroműanyag kerül a környezetbe, és esetleg honnan.

Egy másik kérdés, hogy a mikroműanyagok mennyire hatnak a méhekre általában, és különösen a mézelő méhekre. Tudjuk, hogy a beporzókat többféle szennyezés, többek között a növényvédő szerek is veszélyeztetik. A mézelő méhek testén lévő mikroműanyagok számának növekedése egy újabb tényező lehet, amely veszélyezteti ezeknek az állatoknak, valamint más beporzóknak a túlélését.

Egy nemrégiben készült áttekintés szerint jelenleg nincs elég adat ahhoz, hogy erre a kérdésre választ lehessen adni. Eddig mindössze egyetlen tanulmány foglalkozott a problémával, mégpedig a polisztirol méhekkel való etetésének hatásával. Nem ismert, hogy a mikroműanyagok hogyan hatnak a királynőkre, a herékre és az egész kolóniákra. Az sem világos, hogy a méhek szövetei felhalmozhatják-e a mikroműanyagokat, és ha igen, milyen gyorsan, ami nyilvánvalóvá teszi, hogy több kutatásra van szükség e sürgető kérdés teljes megértéséhez.

Forrás: Bertalan Méz | IFLScience

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

3 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago