Felelős társaságok

A méltányos vagy becsületes kereskedelem

A méltányos vagy becsületes kereskedelem (angolul fair trade) olyan irányított kereskedelem, amely hangsúlyt helyez arra, hogy a harmadik világbeli termelő megkapja az őt megillető pénzt a terményéért.

A legszegényebb országok kistermelői érezhetik, hogy munkájukra, termékükre szükség van (noha többnyire nincs rá “szükség”, csak reklámokkal feltápolt kereslet). A termékeik fogyasztói átlagosan 30-50%-kal többet fizetnek a termékekért de ezért általában az átlagosnál jobb minőségű termékhez jutnak, és tudják, hogy a többletkiadás társadalmi célokat szolgál. A környezetvédelmi elvárások is egyre fontosabbak a fair trade-ben.

Érdemes hozzátenni, hogy a könnyűipari termékek esetén a harmadik országbeli munkás gyakran a termék árának csupán 1%-át kapja, így igazából nem is kellene többet kérni érte ahhoz, hogy a készítő a többszörösét keresse, csak a profit egy elenyésző részét odaadni. És ez a jelenség persze nem csak a harmadik világot érinti (hisz saját hazánkban is kihasználják a munkavállalókat és a vásárlókat a vállalatok), csak ott a leglátványosabb.

A képen szereplő térkép jelmagyarázata:

szürke: gazdag országok (első és második világ)

zöld: szegény, vagyis harmadik világbeli országok

sárga: egyes források harmadik világbelinek mondják, mások nem

A „fejlődő” ország megnevezés nem igazán illik a harmadik világra, mivel minden évben nettó háromszor annyi tőkét vonnak ki belőlük, mint amennyit segély formájában kapnak.[1] A legkizsákmányoltabb kontinens Afrika, ahol ez az arány kétszer rosszabb.[2]

[1] https://www.theguardian.com/global-development-professionals-network/2017/jan/14/aid-in-reverse-how-poor-countries-develop-rich-countries
[2] https://www.theguardian.com/global-development/2014/jul/15/aid-africa-west-looting-continent

Sztella Nóra Kántor

sztellanora

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

3 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago