Népesség

Technokrata hopiumok helyett tudományos megoldás!

Nagy átverés a holland ​mezőgazdasági csoda példája Attenborough filmjében – állítja alapos érveléssel egy most magyarul is megjelent cikk.

Ha igaza van, az nem Attenborough hibája, hanem az éretlen zöldeké és mozgalmároké, politikusoké és üzletembereké, vallásosaké és médiáé, akik gondolni se bírnak a túlnépesedés tabujára, ezért kétségbeesetten ámítják magukat technokrata hopiumokkal (reménypótló utópiákkal).
Sajnos amikor Attenborough tisztán szólt a megoldásról a 2009-es filmjében, azt szinte sehol nem vetítették. Magyarországon is, noha azonnal megcsináltuk a magyar feliratozását, a magyar éretlen-zöldek, éretlen-környezetinevelők, éretlen-mozgalmárok körei alig kértek vetítést egy évtized alatt.
Itt megnézheted Attenborough 2009-es teljes filmjét: Hány embert bír el a Föld

 

Ha esetleg vannak olyan ismerőseid, akik nem fogják be sikítva a fülüket a túlnépesedés szó hallatán, ajánld figyelmükbe ezt a filmet.

Attenborough a mostani filmjében is a megoldások sorában elsősorban a népesedéssel, a lányok tanulási és fogamzásgátlási lehetőségeivel foglalkozik. De hogy ne legyen nézettségi csőd a Netflix számára, muszáj technokrata hopiumokat keverni bele.

Hasonló történt Dan Brown Inferno c. könyve megfilmesítésekor: teljesen megváltoztatták a történetet, a túlnépesedésről beszélőket gonosznak állították be, nehogy elmaradjon a kasszasiker. Valójában így is elmaradt, mivel a nagyszerű könyvből csak egy lapos csihi-puhi film lett.

Ime a kritikus cikk:
https://iso33-eszembejutott.blogspot.com/2020/12/forditva-kedves-sir-david-attenborough.html

és az eredeti angol:
https://thecorrespondent.com/781/dear-david-attenborough-beautiful-netflix-documentary-but-your-solutions-destroy-nature-even-more/52432608382-481ff02e

Megjegyzés: a kritikus cikk maga sem mentes a hibáktól. Például súlyosan alábecsüli a népesedés ökológiai jelentőségét, és úgy tesz, mintha az afrikaiak ökotudatosságból nyomorognának.

Egy ponton azt írja, hogy “Ha Afrika népessége és fejenkénti fogyasztása is megduplázódna, a mi fogyasztásunk szintjét akkor sem érné el.” A szerző valószínűleg az EcoWatch-ban is megjelent számokra hivatkozik, miszerint az európaiak átlagfogyasztása 20 tonna, afrikaiaké pedig alig 3 tonna (ami napi 2 kg élelmiszer, 2 L ivóvíz és 4 L fürdővíz). Az afrikai kontinens lakossága egyébként 1,16 milliárd, míg az európaié kb. 750 millió.

Ugyanakkor más források szerint az európaiak átlag fogyasztása inkább évi 15 tonna, vagyis összfogyasztásuk 11 250 millió tonna (viszonyításképp: mindössze havi 1 m3 víz már évente 12 tonnát jelent). Az afrikai átlagfogyasztás pedig évi 4,5 és 10 tonna között van (kb. 7 tonna), vagyis a kontinens éves összfogyasztásuk kb. 8 000 millió tonna. Ha ez utóbbi megnégyszereződne, akkor nemhogy elérné az európai összfogyasztást, hanem majdnem háromszorosa lenne.

De akármelyik számkombináció is áll közelebb a valósághoz, a szerző úgy állítja be, mintha az afrikaiak azért fogyasztanának ilyen keveset, mert ennyire környezettudatosak. A valóság azonban az, hogy az afrikaiaknak nyomorognak, és igazából ők is úgy szeretnének élni, mint az európaiak És azt sem szabad elfelejteni, hogy valójában a legtöbb európai ország is súlyosan túl van népesedve! (Vagyis alacsony az egy főre jutó biokapacitás) Ezek figyelmen kívül hagyása nem is hopium, hanem önbecsapás.

Ideje felismerni és beismerni, hogy ökológiai szempontból a nagy fejenkénti fogyasztás eleve csak azért probléma, mert túl sokan vagyunk, és hogy a nyomorgó milliárdok is alig várják, hogy ugyanannyit fogyasszanak, mint mi, európaiak. Szóval lehet ujjal mutogatni az európaiakra mert jóval többet fogyasztanak, mint az afrikaiak, csak nem sok értelme van, mert ha volna rá lehetőségük, valószínűleg ők is pontosan ugyanezt tennék…

Talán a minimalisták kellően erényesnek bizonyulnának a szerző számára. De amíg az egyébként senki által nem kívánt népességnövekedés folytatódik, addig egyre kevesebb és kevesebb fogyasztásra volna szükség a fenntarthatóság eléréséhez. Pedig az ökolábnyom-számítás alapján már így is a magyar életszínvonal felén kellene tengődni… ráadásul ez a módszertan túlontúl optimista, szóval inkább osszuk el azt is kettővel! Ennyire túl van népesedve a bolygó.

Simonyi, Gyula I. | BOCS Civilizációtervezés Alapítvány – Hírek


rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

3 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

2 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

3 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago