Klímaválság

Valószínűleg a szezon legerőteljesebb extra-trópusi ciklonja lesz látható az Atlanti-óceán északi részén csütörtökön és pénteken

Igen, jól olvasod. Nem elírás vagy lehetetlen dolog. Miután ennyire lenyűgöző mély ciklonokat / extra-trópusi rendszereket láttunk ezen a télen (mind a Csendes-óceán északi részén, mind az Atlanti-óceán északi részén), még több várható!

Összefüggésben a folyamatban lévő Észak-atlanti oszcillációval és a sarkvidéki oszcilláció közel rekordértékeivel, az időjárás a szélsőségek irányába alakul! Amit látunk az időjárási modelleken a hét hátralévő részében, az több mint kivétel – egy hihetetlenül nagy, rendkívül mély és erőszakos rendszer lesz az Atlanti-óceán északi részén, amelyeknek központi nyomása potenciálisan akár a legalacsonyabb nyomásértékek felé is kilőhet, amit valaha is leolvastak, 915-920 mbar (szombat szélvihar / ciklon #Dennis, egy kicsit később fogunk beszélni ezekről is).

Először is, amíg ma este az Egyesült Királyságban és Írországban mély ciklon halad, Newfoundland közelében már kialakul egy újabb – amely várhatóan rendkívül gyorsan zuhan 980-ról 930 mbar-ra a következő 36 órában. Egy sajátos, úgynevezett robbanásveszélyes ciklogenezis – bombogenezis – „bomba” ciklon. Ez lesz a csütörtöki nap domináns jellemzője az Atlanti-óceán északi részén. Erőszakos nagy kiterjedésű szélmező várható hurrikán-erejű szelekkel és 15-18 méter (50-60 láb) magas hullámokkal!

Itt látható a széllökések ICON-EU modell általi animációja, heves szélre számíthatunk az Atlanti-óceán északi részén az elkövetkező napokban. Ezen felül animációkat készítettünk a rendszerhez kapcsolódó jelentős hullámmagasságokról:

Ma reggel február 12-én, 06 órakor UTC (Coordinated Universal Time) idő szerint, az Atlanti-óceán északi részén a felszíni nyomás és a frontok elemzése, már egy gyorsan fokozódó frontális rendszert mutatott dél Újfundlandi központtal. A központi nyomás 996 mbar volt, várhatóan 950 mbar körülire fog csökkenni csütörtök reggelig (kb. 45 mbar 24 óra alatt). Ezután folytatódik tovább északkeletre, és további 20 mbar-ig csökken az esti órákig, 930-935 mbar tartományba. Ez közel 65 mbar nyomásesés lenne 36 óra alatt!

A látható műholdas ábrázolás az Atlanti-óceán északi részén érdekes képet fed fel, két frontális rendszert, amely megragadja a figyelmünket.
Egy folyamatos érett mély ciklon Nyugat-Európa felé halad, miközben az Atlanti-óceán északnyugati részén egy sokkal nagyobb és mélyülő ciklon képződik, amely felrobban egy mély felső hullám alatt, amelyet Kanada keleti része bocsájt ki. Ez a rendszer hamarosan egy úgynevezett „bombogenezis” („bomba” ciklon) szakaszt vesz fel, a szélmező rendkívül gyors fokozódását és a nyomásesését átvéve.
Míg a bomba ciklonok azt jelentik, hogy 24 mbar nyomásesésre történik 24 óra alatt, addig a bemutatott rendszerünk valószínűleg több, mint 40-50 mbar-ral csökken le szerda délután után 24 órás idő periódus alatt.

A Kanada keleti részéről kilépő hullám lesz felelős a gyors felszíni ciklogenezisért északnyugattól az észak-atlanti térségig, mivel az az Atlanti-óceánhoz való megérkezés után, hamarosan jelentősen elmélyül. A felső hullám pénteken rendkívül mély lesz. Az érintett alacsony felületek, heves, hurrikán-erejű szeleket fognak előidézni, valószínűleg 200 km/h feletti széllökésekkel. A modellek egy szúrós sugarat sejtetnek.

február 13 csütörtök 00 óra UTC idő

február 13 csütörtök 12 óra UTC idő

február 14 csütörtök 00 óra UTC idő

Itt vannak a GFS modellel szimulált IR műholdas térképek, amelyek jelzik, hogy a ciklon rendszer rendkívül nagy és szervezett lesz. Valószínűleg rendkívüli műholdas bemutatót fogunk látni csütörtök délután és péntek reggel között! Figyelem: lesz még egy mély ciklon, amelynek központja a Labrador-tenger lesz.

A rendszer gyorsan intenzívebbé válik délutántól ma estéig (szerda), és csütörtök estig pedig jelentősen bővül méretben.
Láthatjuk, hogy szerda este már ikrek (iker-ciklonok) jelennek meg (az Egyesült Királyság és Írország ciklonjának kombinációja a bombogenezissel nyugatra tovább), miközben a rendszer figyelemre méltóan intenzívebbé válik csütörtök késő reggelig.
A nyomás dél körül várhatóan megközelíti a 945 mbar-t, és tovább folytatja a csökkenést a 935 mbar-es tartományba péntek éjjelig.
Pénteken a rendszer központja már az Atlanti-óceán északi részén lesz található, heves szélviharral, hurrikán-erejű szelekkel Izland egész területén.

február 13 csütörtök 00 óra UTC idő

február 13 csütörtök 12 óra UTC idő

február 14 péntek 00 óra UTC idő

február 14 péntek 12 óra UTC idő

Itt látható az Észak-Atlanti-óceán teljes szélhalmozódása, az ECMWF modell alapján. Rendkívüli hurrikán-erejű szelek alakulnak ki nagyon széles területen. Szerencsére a szél maximális értéke az Atlanti-óceán északi részének nyílt vizein marad. De figyelembe kell venni a szélsőséges szeleket Izland és Grönland keleti-délkeleti részén is.

Az Atlanti-óceán északi részén egy másik nagyon fontos jelenség, a tengeri forgalom megzavarását eredményezi, a rendkívül magas tengeri hullámok által, amit nagyon erős heves szél fejleszt széles területen szörnyhullámokat generálva. A modellek arra utalnak, hogy a hullámok 15-18 méter (= 50-60 láb) magasak lehetnek, fokozatosan elterjedve az Atlanti-óceán északi részén. A kisebb, de még mindig jelentős hullámok, az Egyesült Királyság, Írország és a Feröer-szigetek felé is eljutnak!

Category: Klímavészhelyzet

Ez az átfogó kép az extra-trópusi ciklonról, amely az Atlanti-óceán északi részét fejlődik ki, annak szárazföldi területeire gyakorolt hatásáról további részletek később kerülnek ismertetésre – maradj velünk!

Forrás: Severe Weather Europe
Rasid Said

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

12 óra ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

5 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago