A legjobb, ha csökkentjük a fogyasztásunkat, amit leginkább úgy lehet, ha felismerjük, mire van valójában szükségünk, és mire nincs.

Ha tényleg szükségünk van valamire, de új vásárlása helyett kölcsönkérhetjük azt, vagy netán használtan is megvehetjük, akkor nem kellett még egyet legyártani, ami jó. Ha nincs más lehetőség, minthogy újonnan megvegyünk valamit, akkor a legkevesebb, hogy olyat választunk, ami úgy lett megtervezve, hogy legalább újra lehet hasznosítani.

A hagyományos gyártásmód és csomagolás rengeteg hulladékkal jár, tehát érdemes utánajárni, hogyan lehet valamit a legkisebb környezetterheléssel legyártani (pl. visszaváltható göngyöleg, 3D nyomtatás, stb.). A hulladékok ugyanis többnyire mérgezőek (pl. műanyagok, vegyszeres flakonok, festékek, stb.), ami nem csak a vadvilágot károsítja, de a tápláléklánc révén mindig visszajut hozzánk, és egyre betegebbé tesz mindannyiunkat. Végül, de nem utolsósorban nem árt tisztában lenni azzal, hogy a termék, amit meg készülünk venni, egy másik kontinensről jött-e (ami környezetszennyező), vagy helyi forrásból származik. Ez elsősorban azon termékek esetén jöhet szóba, amiket itt is meg lehet termelni (bár igazából még banánt is lehetne hazánkban termelni, üvegházban, ha nagyon akarnánk).

Mindez persze hasznos, de közel sem elégséges feltétele annak, hogy elérjük a fenntarthatóságot. Mindenesetre ez a minimum, amit megtehetünk, és képmutatók lennénk, ha még ennyit sem tennénk. Ne feledjük, ez nem (csak) a környezetről szól, hanem saját, és gyermekeink jövőjéről 😉

Sztella Nóra Kántor

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

5 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

1 hónap ago