Categories: Klímaválság

2013-ban is nőtt a globális szén-dioxid-kibocsátás

A fosszilis alapú tüzelőanyagok szén-dioxid-kibocsátása rekordot döntött 2013-ban, elérve a 36 billió tonnát – a Global Carbon Projekt közlése szerint. A 2,1 százalékos emelkedés a kiotói szerződés bázisévéhez, 1990-hez viszonyítva 61 százalékos növekedést mutat.

Corinne Le Quéré professzor, klímatudós (University of East Anglia) véleménye szerint „a varsói kormányközi találkozón meg kell állapodniuk a kormányoknak, hogyan érik el a trend megfordulását. Az emissziónak jelentősen és minél gyorsabban csökkennie kell, ha 2 Celsius fok alatt akarjuk tartani a globális klímaváltozást. Ha minden évben újabb emissziónövekedés jön, az további melegedést és klímaváltozást jelent.”

Megjelentették a Karbon Atlaszt – ez egy új online platform, amely megmutatja a világ legnagyobb szénkibocsátóit 2012-ben, azt, hogy mi a hajtóereje a kínai emisszió növekedésének és azt is, hová helyezi ki az Egyesült Királyság az emisszióját. „Minden ország megnézheti a saját kibocsátását, összehasonlíthatja a szomszédos országokéval, a múltban, jelenben és a jövőben.”

2012-ben a legnagyobb fosszilis üzemanyag emisszió Kínáé volt: 27 %. A második az Egyesült Államok: 14%-kal. A harmadik az Európai Unió: 10 %-kal. A negyedik India: 6%-kal. A 2013-ra előrejelzett növekedés a 2012. évihez (2,2) hasonló, 2,1 százalék.

A fosszilis fűtőanyagok emissziója mind 2012-ben, mind 2013-ban kisebb azt azt megelőző 10 évi átlagnál (2,7 %).

Kína növekedési rátája a CO2- kibocsátásban 5,9 %, míg Indiáé 7,7 %. Eközben az Egyesült Államok emissziója 3,7 %-kal, Európáé 1,8 %-kal csökkent 2012-ben.

Az Egyesült Államok még ma is fejenként a legnagyobb CO2 kibocsátó – 16 tonnával. Kína 2012-ben elérte az Európai Unió személyenkénti 7 tonnás kibocsátását. India lakosonként mindössze 1,8 tonna emissziót termel.

A legtöbb szén-dioxid-kibocsátás szénből (43%), majd olajból (33%), gázból (18%), cementből (5,3%) és a gázfáklyákból (0,6%) jön létre.

Az erdőirtás és más földhasználat-változás 8 %-kal járul hozzá az emisszióhoz.

A Karbon Atlasz itt található: http://www.globalcarbonatlas.org
Forrás: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-11/uoea-gce111513.php

rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

5 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago