Jeles Nap

2023. június 5-i Környezetvédelmi Világnap és a műanyag

A 2023. június 5-i Környezetvédelmi Világnap témája a műanyagszennyezés elleni megoldásokra összpontosít a BeatPlasticPollution kampány keretében.

A világot elárasztja a műanyag. Évente több mint 400 millió tonna (.PDF) műanyagot gyártanak, amelynek a felét úgy tervezték, hogy csak egyszer használják fel. Ennek kevesebb mint 10 százalékát hasznosítják újra.

A 2023-as környezetvédelmi világnap bemutatja, hogy az országok, a vállalkozások és az egyének hogyan tanulják meg az anyag fenntarthatóbb használatát, és reményt ad arra, hogy egy nap a műanyagszennyezés a múlté lesz.

A műanyagszennyezés egy fontos és sürgős globális környezeti probléma. Az évek során a műanyagok használata jelentősen növekedett, és ennek eredményeként a műanyaghulladék mennyisége drasztikusan megnőtt. Sok műanyagtermék, például egyszer használatos műanyag palackok, zacskók és csomagolóanyagok, hosszú idő alatt vagy egyáltalán nem bomlik le a természetben, és így felhalmozódik a környezetben.

Becslések szerint 19-23 millió tonna kerül a tavakba, folyókba és tengerekbe. Napjainkban a műanyag eltömíti a szeméttelepeinket, az óceánba szivárog, és mérgező füsttel ég el, így a bolygónkat fenyegető egyik legsúlyosabb veszélyt jelenti.

Nem csak ez, de ami kevésbé ismert, hogy a mikroműanyagok bekerülnek az általunk fogyasztott ételekbe, az ivóvízbe és még a belélegzett levegőbe is. Sok műanyag termék tartalmaz veszélyes adalékanyagokat, amelyek veszélyt jelenthetnek az egészségünkre.

A műanyagszennyezésnek komoly hatásai vannak a természetre és az élőlényekre. A műanyagok a vizekbe és a talajba jutva szennyezik a természetes élőhelyeket, megölik a tengeri és szárazföldi állatokat, és megszennyezik az ivóvizet. Emellett a mikroműanyagok, amelyek a nagyobb műanyagdarabok idővel apróbb részekre bomlanak, egyre inkább jelen vannak az ökoszisztémákban, beleértve a tengeri élelmiszerláncot is.

A műanyagszennyezés csökkentése és megelőzése érdekében számos intézkedést lehet tenni. Ezek közé tartozik a műanyagcsomagolások és egyszer használatos műanyagok korlátozása, a műanyagtermékek újrahasznosítása és újrahasználata, valamint a fenntarthatóbb alternatívák támogatása. Fontos, hogy a társadalom, az ipar és a kormányok együttműködjenek a műanyagszennyezés csökkentéséért és a fenntarthatóbb műanyag-alternatívák előmozdításáért.

A műanyagszennyezés elleni küzdelemhez széles körű összefogásra van szükség, és minden egyes egyén tehet valamit a saját környezete védelme érdekében. Ez lehet például a műanyag palackok és zacskók újrahasználata, a műanyag szemét szelektív gyűjtése, valamint a műanyagmentes termékek preferálása.

A jó hír az, hogy van tudomány és megoldások a probléma kezelésére – és már most is sok minden történik. Most leginkább arra van szükség, hogy a nyilvánosság és a politika nyomást gyakoroljon a kormányok, a vállalatok és más érdekelt felek részéről a válság megoldására irányuló intézkedések fokozása és felgyorsítása érdekében. Ez aláhúzza a Környezetvédelmi Világnap fontosságát, amely a világ minden sarkából mozgósítja a cselekvést.

A HÁZIGAZDA ORSZÁG

A 2023-as környezetvédelmi világnap házigazdája Elefántcsontpart Hollandiával partnerségben.

Elefántcsontpart vezető szerepet vállal a műanyagszennyezés elleni kampányban. 2014 óta betiltotta a műanyag zacskók használatát, támogatva az újrafelhasználható csomagolásokra való átállást. Az ország legnagyobb városa, Abidjan a környezettudatos startupok központjává is vált.

“A műanyagszennyezés csapása látható fenyegetés, amely minden közösséget érint” – mondja Jean-Luc Assi, Elefántcsontpart környezetvédelmi és fenntartható fejlődési minisztere. “Büszkék vagyunk arra, hogy a műanyagjárvány változatos kezelésének bajnokai vagyunk.”

Az idei környezetvédelmi világnapot a holland kormány támogatja, amely egyike azon országoknak, amelyek ambiciózus intézkedéseket tesznek a műanyag életciklusa mentén. Aláírta az Új műanyaggazdaság globális kötelezettségvállalást, és tagja a műanyagszennyezés és a tengeri hulladék elleni globális partnerségnek.

“A műanyagszennyezést és annak az egészségre, a gazdaságra és a környezetre gyakorolt káros hatásait nem lehet figyelmen kívül hagyni. Sürgős cselekvésre van szükség. Ugyanakkor valódi, hatékony és szilárd megoldásokra van szükségünk” – mondta Vivianne Heijnen, Hollandia környezetvédelmi minisztere. “A műanyagokra irányuló számos szakpolitika részeként Hollandia és az egész európai közösség teljes mértékben elkötelezett az egyszer használatos műanyag gyártásának és fogyasztásának csökkentése mellett, amelyet tartós és fenntartható alternatívákkal lehet és kell helyettesíteni.”

Rampasek, László A.


rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

4 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago