Civilizáció

A brazil tűzvész szén-monoxid kibocsátását feltérképezte a NASA

A NASA légköri infravörös szonárja (AIRS) – mely az Aqua műhold fedélzetén található műszer – új adatok küldött, az Amazonas-medencében égő tüzek szén-monoxid kibocsátásából származó magaslégköri szennyezést mutatja be.

Ez a térkép idősor a 2019 augusztus 8–22-ig terjedő időszakban az 5500 méter tengerszint feletti magasságban felmért szén-monoxid eloszlását mutatja be. A térképsorozat előrehaladtával a szén-monoxid-felhő az Amazonas északnyugati részén kezd el növekedni (a tüzek keltette feláramlás juttatja a magasba), majd koncentráltabb felhőként sodródik az ország délkeleti részébe.

A sorozat minden „napját” három napos mérések átlagolásával készítik, amely módszer az adathiányok kiküszöbölésére szolgál. A zöld szín a szén-monoxid 100 ppm-es koncentrációját jelenti; a sárga körülbelül 120 ppm; és a sötétvörös körülbelül 160 ppm-es érték. A helyi – felszínen tapasztalható – értékek jelentősen magasabbak lehetnek. 200 ppm koncentráció már néhány óra után fejfájást okoz, az 1600 ppm szén-monoxid koncentráció pedig halálos.

A szén-monoxid, amely nagy távolságra jut el a légkörzéssel, kb. egy hónapig fennmaradhat a légkörben. A térképen ábrázolt nagy magasságban a gáz csekély mértékben befolyásolja a levegőt, amelyet belélegzünk, az erős szél azonban lefelé viheti azt, és ez jelentősen befolyásolhatja a levegő minőségét. A szén-monoxid szerepet játszik mind a légszennyezésben, mind az éghajlatváltozásban.

Az AIRS a fejlett mikrohullámú szonár egységgel (AMSU) együtt érzékeli a Föld infravörös és mikrohullámú sugárzását, hogy háromdimenziós képet kapjon a Föld időjárásáról és éghajlatáról. Több mint 2000 csatornával – amelyek érzékelik a légkör különböző régióit – a műszerek globális, háromdimenziós térképet készítenek a légköri hőmérsékletről és a páratartalomtól, a felhők mennyiségéről és magasságáról, az üvegházhatású gázok koncentrációjáról és sok más légköri jelenségről. Az AIRS és AMSU műszereket a NASA szerződése alapján és felügyelete alatt a kaliforniai Pasadena-ban a Sugárhajtómű-Laboratórium kezeli. További információ az AIRS-ről a következő oldalon található: https://airs.jpl.nasa.gov

Forrás: NASA | Esprit Smith
Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.
Fordította: Lenkei Péter

 

 

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

4 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago