Civilizáció

A halak nem tudnak hová menekülni a melegedő óceánokban

A halak nem tudnak hová menekülni a melegedő óceánokban, ezért északra vándorolnak.

Az óceánokat érintő globális felmelegedés hatásairól szól ehavi klíma-epizódunk. Stábunk Dániába látogatott, ahol az olyan új fajok, mint a tonhal vagy a szardella megjelenése azt mutatja, hogy változás zajlik a mélyben a víz melegedése miatt. Egyes fajok virágzanak, mások küzdenek a túlélésért.

 

A dániai riport előtt még jöjjenek a Copernicus klímaváltozási szolgálat adatai!

Európában áprilisban és májusban szokatlanul hideg volt. Az 1991-2020-as átlagnál fél fokkal volt alacsonyabb a hőmérséklet ebben az időszakban.

Időjárás – Euronews

A múlt havi klímaadatok az ellentétekről szólnak: láthatják a térképen a felszíni levegőhőmérsékleti anomáliát. Egyértelmű különbség van az európai hideg kék szín és a közép- ázsiai vörös között, ahol a hőmérséklet 5 fokkal volt magasabb az átlagosnál múlt hónapban.

Szélsőséges időjárás – Euronews

Előfordult néhány valódi szélsőség is: a Sarkkörön belül volt egy rövid hőhullám, május 20-án például 31 fok volt Nizhnyaya Pesha faluban.

Láthatunk párhuzamot a csapadék és a hőmérsékleti térképek között. Azok a területek, ahol melegebb volt az idő, nagyobb volt a szárazság is – Görögországban, Törökországban és Oroszországban.

Rengeteg eső esett Wales-ben. – Euronews

Északnyugat-Európában pedig egyszerűen csak hideg és nedves volt- Wales májusban rekordot döntött azzal, hogy 245 milliméter eső esett.

Most pedig következzen riportunk, amely a klímaváltozás halpopulációkra gyakorolt jelentős hatásáról szól!

A halak különösen érzékenyek a hőmérsékletváltozásra. Ahogyan az óceánok melegszenek, egyes fajok északra vándorolnak, mások pedig délről érkeznek, egyes fajok virágzanak, mások a túlélésért küzdenek. Dániában jártunk, hogy többet tudjunk meg.

A Koppenhágától északra található Gilleleje kikötőjében eladáshoz készítik elő a napi fogást. Ezek a halárusok megszorító kvótákkal küzdenek, a mezőgazdasági miatti vízszennyezésre panaszkodnak, és most új kihívással találják szemközt magukat a klímaváltozás miatt. Új fajta halakat találnak a hálójukban, mondja Lasse Nordahl, egy helyi árverésvezető:

“Olyan fajokkal találkozunk, amilyeneket ezelőtt nem túl gyakran láttunk, például idén polippal. Elég sok lepényhallal is találkoztunk az utóbbi években. Nem láttunk ilyet, amikor anno kezdtem ezt a munkát. A vörös márna is feltűnik, nem nagy mennyiségekben, de ez egy olyan faj, ami egyre és egyre gyakrabban felbukkan.”

 

A halak amiatt vándorolnak új élőhelyekre, mert hidegvérű állatok, amelyek a felső hőmérsékleti küszöbértékük alatt érzik jól magukat. Szóval Európában egyes halfajok északra húzódnak a melegedő vizekről. Mark Payne, az egyetem kutatója elmagyarázza, miért:

“Ha a szárazföldön vagyunk, és túl nagy a hőség, akkor behúzódhatunk egy fa alá vagy egy odúba. Az óceánok ennél egységesebbek – sokkal nehezebb bennük menedéket nyerni a kihívást jelentő körülmények közepette, mint a szárazföldön.”

A Dániai Műszaki Egyetemre tartunk, ahol a dán vizek rutin megfigyelése rávilágít a klímaváltozás hatásaira. Két fő trend van: az olyan fajok, mint a tonhal, tőkehal vagy szardella megjelenése és az olyan helyi halak, mint a balti tőkehal eltűnése a kutató Louise Lundgaard szerint:

“Ma egy négyéves tőkehal kisebb, mint amilyen mondjuk tíz éve lett volna. Ez amiatt van, mert inkább a szaporodásra koncentrálnak, mint a növekedésre. Mindkettőt okozhatja a vízhőmérséklet, az étel minősége, az étel mennyisége és sok egyéb faktor.”

Az itt tapasztalt változások világszerte előfordulnak. Ahogyan a halpopulációk alkalmazkodnak a globális felmelegedéshez, nekünk is ezt kell tennünk:

“Mindenképpen kihívást jelent ez mindazon közösségek és vállalkozások számára, amelyek az óceánból élnek” – vélekedik Mark Payne. “Lényegében arra kényszerülnek, hogy a halászati technikájukat és felszerelésüket hozzáigazítsák az új körülményekhez, de azt is, ahogyan tárolják és feldolgozzák, valamint árulják a halat. Szóval ez valóban befolyásolja az egész halfeldolgozási szektort, amelynek kezelnie kell ezeket a változásokat.”

Amíg a halászati szektor alkalmazkodik, mi, fogyasztók azzal segíthetünk, hogy fenntartható halat vásárolunk.

Forrás: Euronews – ClimateNow

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

23 óra ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

6 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago