Felelőtlen társaságok

A Világbank tavaly dollármilliárdokat ölt a fosszilis tüzelőanyagokba

A Világbank 2022-ben dollármilliárdokat költött a fosszilis tüzelőanyagok támogatására, derül ki egy tanulmányból.

A kampányolók becslése szerint a bank zöld ígéretei ellenére mintegy 3,7 milliárd dollárnyi kereskedelmi finanszírozás jutott olaj- és gázipari projekteknek.

A Shell által üzemeltetett olajáramlás állomás a nigériai Port Harcourtban. Az ország olajkitermelése valószínűleg részesül a Világbank által nyújtott kereskedelmi finanszírozásból. Fénykép: Bloomberg/Getty Images

A Világbank tavaly dollármilliárdokat ölt a fosszilis tüzelőanyagokba világszerte annak ellenére, hogy többször megígérte, hogy újra az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való áttérésre összpontosít – derült ki egy kutatásból.

A pénz egy speciális finanszírozási formán, a kereskedelmi finanszírozáson keresztül folyt be, amelyet a globális tranzakciók megkönnyítésére használnak.

Az Urgewald, a fosszilis tüzelőanyagok globális finanszírozását nyomon követő kampánycsoport megállapította, hogy a Világbank 2022-ben mintegy 3,7 milliárd dollár (2,95 milliárd font) értékben nyújtott kereskedelmi finanszírozást, amely valószínűleg olaj- és gázipari fejlesztések finanszírozásába került.

Heike Mainhardt, a kutatás (.PDF) szerzője a Világbank és magánfinanszírozási ága, a Nemzetközi Pénzügyi Társaság (IFC) reformjára szólított fel, hogy az ilyen tranzakciókat átláthatóbbá tegyék, és a fosszilis energiahordozók finanszírozását zárják ki a hitelezésből. “Nem mondhatják, hogy igazodnak a párizsi megállapodáshoz, mert nincs elég átláthatóság ahhoz, hogy ezt meg lehessen állapítani” – mondta.

A fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatok ezt kihasználnák – tette hozzá. “Látják, hogy így hozzáférhetnek a közpénzekhez anélkül, hogy felhívnák magukra a figyelmet, és nagyon okosak, ezért ezt fogják tenni” – mondta a Guardiannek.

A kereskedelmi finanszírozás a finanszírozás egy olyan formája, amely átláthatatlanabb, mint a szokásos projektfinanszírozás. Míg a projektfinanszírozás általában kormányokhoz, szervezetekhez vagy konzorciumokhoz áramlik egy adott, jól meghatározott célra, és viszonylag könnyen nyomon követhető, addig a kereskedelemfinanszírozás sokkal diffúzabb.

Számos összetett pénzügyi eszközt foglal magában, amelyeket a bankok és más pénzügyi intézmények használnak arra, hogy működőtőkét biztosítsanak a kormányoknak vagy vállalkozásoknak. A kereskedelemfinanszírozás hitel vagy garanciák formájában valósulhat meg, és fontos eszköz a Világbank számára, mivel segít “kockázatmentesíteni” a fejlődő országok finanszírozását, amelyeket gyakran a szokásosnál magasabb kamatlábakkal büntetnek, amikor magánfinanszírozást próbálnak felvenni.

Ha például egy nigériai olajipari fejlesztő fúró- vagy finomítóberendezést szeretne importálni, a kereskedelmi finanszírozás garanciát nyújthat a berendezés gyártójának arra, hogy az áruk kifizetése megtörténik. Nem lehet azonban tudni, hogy történt-e ilyen tranzakció, mivel az IFC nem hozza nyilvánosságra az ilyen részleteket.

Mainhardt megvizsgálta az IFC kereskedelmi finanszírozási tranzakcióit, és becsléseket alkalmazott az olaj- és gázipari fejlesztésekre fordított finanszírozási összegek alapján 2006 és 2012 között, az utolsó olyan időpontokban, amelyekre vonatkozóan megbízható becslések állnak rendelkezésre. A fosszilis tüzelőanyagokra fordított általános arányok valószínűleg nem sokat változtak, mivel az IFC továbbra is nagymértékben üzletel olajtermelőkkel, különösen a Közel-Keleten és Afrikában, és az általa engedélyezett kereskedelemfinanszírozási tranzakciók közül nem zárják ki az olajat, a gázt és a szenet.

Számos fejlett és fejlődő ország sürgeti a Világbank reformját, amelynek szerintük újra kell összpontosítania erőfeszítéseit az alacsony szén-dioxid-kibocsátású globális gazdaságra való áttérésre. A Világbank új elnökét, Ajay Banga-t júniusban nevezték ki, miután az előző hivatalban lévő elnök, a Trump által kinevezett David Malpass lemondott, miután felmerült a kérdés, hogy tagadja-e az éghajlatváltozást.

Mainhardt úgy érvelt, hogy a reformnak magában kell foglalnia a kereskedelem finanszírozásának nagyobb átláthatóságát. “Először is nagyobb átláthatóságra van szükségünk. Másodszor, az olaj, a gáz és a szén fel kell kerüljön a kizárási listára [ami megakadályozná, hogy az IFC ilyen ügyleteket finanszírozzon]” – mondta.

Az IFC szóvivője elmondta: “Az Urgewald jelentése súlyos ténybeli pontatlanságokat tartalmaz, és durván túlértékeli az IFC fosszilis tüzelőanyagok támogatását. Az IFC kereskedelemfinanszírozási projektjeit szigorú folyamat során választjuk ki, amely egyensúlyt teremt az éghajlatváltozással kapcsolatos kötelezettségvállalások és a sürgős fejlesztési szükségletek között azokban az országokban, ahol dolgozunk. Az IFC kizárja a szenet a kereskedelmi finanszírozásból, és csak korlátozottan engedélyezi az olaj- és gázipari projekteket, kizárólag elosztási célokra (termelés nélkül), a fejlesztési hatások függvényében. Ezt csak azokban az országokban vesszük figyelembe, ahol az energiabiztonság kritikus fontosságú.”

“Az IFC különböző csatornákon keresztül rendszeresen pontos és időszerű projektinformációkat közöl” – tette hozzá a szóvivő.

Forrás: The Guardian | Fiona Harvey


rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

4 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago