Categories: Felelős társaságok

Átlépte a légköri szén-dioxid szintje a 415 ppm értéket

Május 3-án léptük át a 415 milliomodrész szén-dioxid-határértékét. Az emelkedés töretlen!

2019. május 3-án mérték az eddigi legmagasabb szén-dioxid értéket a Hawaii-n lévő Mauna Loa obszervatóriumában, a pontos érték 415,09 ppm (milliomodrész). Az iparosodás előtti időkben ez az érték 280 ppm körül, vagy kicsivel még ez alatt volt. Amikor 1958-ban megkezdődtek Hawaiin az azóta is folyamatos mérések, az első mért érték 316 ppm volt. A 400-as határt 2013-ban léptük át.

Az év során a május az az időszak, amikor a legmagasabb értékeket lehet mérni, a legalacsonyabbat pedig szeptemberben. A mért adatok ezért mutatják a „fűrészfog” jelleget, ami az éven belüli változásokat jelzik, miközben maga a fűrész egyre meredekebben emelkedik. Természetesen nem egyedül itt folynak ma már mérések, ám ennek a legteljesebb az adatsora, így az összehasonlításhoz ez a legalkalmasabb.

A klímaszkeptikusok egyik érve a Hawaiin folyó mérésekkel szemben az, hogy aktív vulkáni környezetben van az obszervatórium, s így a vulkáni eredetű CO2 is belekerül a mérési adatokba. Miért nem állja meg a helyét ez a feltevés? Az obszervatórium magasságában nappal folyamatos szél fúj az óceán felől, így minden vulkáni eredetű gázt kitakarít a levegőből. Éjjelente, amikor az időjárási körülmények aktuális hatása miatt a szél leáll (ez nem minden éjjel van így) és a gázok fel tudnak gyűlni, ezek meg is mutatkoznak az adatokban, amelyek ilyenkor néhány órán belül nagy eltéréseket mutatnak, majd reggel, amikor feltámad a szél, visszaállnak az előző napi „alap” értékre. A vulkánból kiáramló gázok mértékét is lehet monitorozni ezáltal. A Mauna Loa legutóbbi, 1984-es kitörése idején például 100 000 tonna volt a vulkán éves CO2 kibocsátása, s azóta szépen lecsökkent, jelenleg kb. évi 1000 tonna. Egyszóval az időjárási adatok ismeretében igen könnyen elkülöníthetőek a vulkáni eredetű mérési eltérések a légköri értékektől.

Mindezektől függetlenül, mivel a mérések már számtalan más helyszínen is folynak, és azonos trendet mutatnak, ez az érv könnyen cáfolható.

Forrás: NATIONAL GEOGRAPHIC | Landy-Gyebnár Mónika

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

3 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago