Emberi jogok

Az emberi jogokat a Cop26-os tárgyalások nagy részéből kivették

A nem kormányzati szervezetek képviselőiből álló testület szerint az emberi jogokat a Cop26-os tárgyalások nagy részéből kivették vagy felhígították, annak ellenére, hogy a világ vezetői a csúcstalálkozó kezdetén merész ígéreteket tettek.

A fejlődő országok, a civil társadalmi csoportok és az őslakos közösségek körében egyre növekvő dühöt vált ki, hogy nem történt előrelépés a kibocsátáscsökkentés és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, valamint a veszteségek és károk finanszírozása terén, a panel résztvevői az Egyesült Királyságot bírálták, amiért nem biztosította, hogy az emberi jogokat érdemben beépítsék a tárgyalás alatt álló szabályokba. “Az Egyesült Királyság hallgat az emberi jogokról…. Hiányzott ez a progresszív hang a szobából” – mondta Deepaya Basu Ray, a sajtótájékoztatót szervező Climate Outreach munkatársa.

Obed Koringo, a CARE kenyai civil társadalmi érdekérvényesítési koordinátora szenvedélyesen beszélt arról, hogy a gazdag országok, mint például az Egyesült Államok, milyen valós hatása van annak, hogy az USA blokkolja az éghajlatváltozással kapcsolatos finanszírozást, amelyre olyan embereknek van égető szükségük, mint az ő nagymamája, egy parasztgazda, aki az elhúzódó szárazság miatt nem tud termést vetni. “Kenyában több mint 2 millióan éheznek… ha mi nem tudjuk megtenni azt, ami a legkiszolgáltatottabbak szükségleteinek kielégítéséhez szükséges, akkor mit csinálunk mi itt?” – mondta.

Koringo azzal vádolta a világ legnagyobb környezetszennyező országainak vezetőit, hogy a “csúszós nyelvezethez” ragaszkodva próbálnak kibújni a felelősség alól. “Nagy különbség van aközött, amit a gazdag országok a kamerák előtt mondanak, és aközött, amit zárt ajtók mögött mondanak” – mondta.

A 6. cikk szövegtervezetének jelenlegi állása szerint továbbra sem lesz finanszírozás a közösségek helyreállításának és újjáépítésének közvetlen támogatására a klímaváltozás után, amely az emberi jogok erózióját okozza, beleértve a lakhatás, az élelmiszer, a föld és a megélhetés elvesztését. Teresa Anderson, az ActionAid munkatársa szerint az USA volt a veszteség- és káralap egyik fő blokkolója.

Forrás: Nina Lakhani – The Guardian

rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

3 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago