Civilizáció

Dánia 14 millió dollárt szán az afrikai családtervezésre

Dánia családtervezéssel javasolja szabályozni a születések számát a fekete kontinensen.

Mintegy 14 millió dollárt szán a dán kormány arra a programra, amely a családtervezést segíti Afrikában. Koppenhága álláspontja szerint az afrikai társadalmakra, a szegény családokra hatalmas terhet rónak a nem kívánt terhességek, a fogamzásgátlással pedig nemcsak az említett emberek élnének könnyebben, de az afrikai lakosság és a migránsok száma is csökkenne.

A Londonban tartott sajtótájékoztatón Ulla Tornaes fejlesztésért és együttműködésért felelős dán miniszter azt mondta:

nagyjából 225 millió nő a szegény országokban nem tud családot tervezni, a nem kívánt terhességek pedig azt eredményezik, hogy a fiatal nők kimaradnak az iskolából, és sokszor bele is halnak a szülési komplikációkba. Emellett az említett társadalmak nem tudnak fejlődni gazdaságilag, hiszen gyorsan nő a lakosság száma, ez pedig megakadályozza az életszínvonal emelkedését.

A dán kormány ezért nevezte kiemelt külpolitikai céljának és biztonságpolitikai érdekének a fogamzásgátláshoz való hozzáférést és a családtervezés elterjesztését Afrikában. Tornaes úgy vélte: az Európára nehezedő migrációs nyomás csökkentésében is szerepe lehet a családtervezésnek, mivel ha kevesebb gyerek születik, kevesebben fognak megindulni Európa felé. Afrika családtervezési szempontból messze a legkevésbé modern az egész világon. Az okok szerteágazóak, így például a nők a szegényebb országokban szinte semmiféle orvosi ellátást nem kapnak, nem merészkednek túl a hagyományos orvosláson, amely sok esetben csak népi hie­delmeken alapul. Rengeteg a babona, a vallási előítélet, a törzsi hagyomány, valamint az infrastruktúra is hiányos, vagyis még ha van is kórház, és ott van orvos, akinek vannak gyógyszerei, amelyekkel gyógyítana, akkor is nehéz megközelíteni az épületet, mert nincs út, vagy ha van, azt fegyveresek ellenőrzik, akiken átjutni csak sok pénzért lehet.

Forrás: Magyar Idők | Sitkei Levente

A hiedelmek egyike, a kislányok nemi szervének megcsonkítása, a csikló kivágása, Afrika-szerte elterjedt. Általában maguk az anyák erőltetik, mert attól félnek, nem tudják feleségnek (el)adni a lányukat, ha képes élvezni a szexet. A nőelnyomó kultúrákban ugyanis a nőket (Amartya Sen Nobel-díjas indiai közgazdász kifejezésével) tenyészállat-sorban tartják, csak a termékenységük az értékük, és a szex élvezete csak a félrelépés kockázatát növeli.
A higiénia hiánya miatt a megsebesítés roppant veszélyes, és a gyermekek jogainak durva megsértése. Az ENSZ-nek külön programja van az ilyen kártékony “hagyományok” visszaszorítására. A hatalmaskodó férjek, férfiak, politikai és egyházi vezetők persze támadják a nőelnyomás “afrikai kultúráját” megváltoztató, a nőket felszabadító nyugati “beavatkozást”. Pedig a szegény férfiak is, akik lányaikat, asszonyaikat szülőgép sorban tartják, maguk felelősek a szegénységükért – hiszen a szegénységből kiemelkedés döntő tényezője a lányok iskoláztatása és a fogamzásgátlás elérhetősége. https://afrika.bocs.eu

 

rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

6 nap ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

2 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

2 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

3 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago