Tudástanúsítvány

Milyen hamar kapunk észbe? (Exponenciális növekedés, népességrobbanás)

A BOCS Civilizációtervezés Alapítvány a közelmúltban elkezdte széles körben terjeszteni Al Barlett fizikaprofesszor demonstrációját az exponenciális növekedésről (magyar felirattal).

A magyar nyelvű fordítást idézve:

„Az emberi faj legnagyobb hiányossága, hogy nehezen értjük meg az exponenciális függvényt. A nyugdíjazott fizikaprofesszor, Al Bartlett annak szentelte az életét, hogy racionális, tudományos fegyelmezettséget csempésszen a népesedéssel és a gazdasági növekedéssel kapcsolatos hiedelmeinkbe.”

Ha valaki nem érzi a veszélyt – mert például nem hallott az exponenciális függvényről, vagy nem érti – nem fog helyes döntéseket hozni az éppen összeomlóban lévő világgazdaság és a klímavészhelyzet közepette. Ki emlékszik, hogy 11. osztályban mit tanult az exponenciális függvényről? És ha emlékszik is, gondolt vajon arra, hogyan kapcsolódik az a világ környezeti problémáihoz?
48 évvel ezelőtt az MIT tudósok egy csoportja közzétette első nyilvános jelentését egy olyan tanulmányról, amelyet Limits to Growth (Növekedés határai) néven ismertek. Rendszerdinamikát alkalmaztak az emberi tevékenység számítógépes modelljének felépítésére a Földön. World3 modelnek nevezték el akkor.
Azóta is, újra meg újra fellángol a vita azzal kapcsolatban, hogy a népesedés és a gazdaság terén figyelmen kívül hagyjuk a növekedés határait, pedig egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón élünk.

Valójában már 50 éve túl vagyunk a növekedés határain, emiatt módszeresen kimerítjük az összes erőforrást, amire a civilizációnk épült, amíg végül eltűnik a létalapunk. Ráadásul még mindig növekszik mind a népesség, mind a gazdaság, így évről évre egyre gyorsabban merítjük a tartalékokat, egyre közelebb hozván az összeomlást.

Korábban egy sakktáblán és búzáról szóló videóval demonstrálták az exponenciális növekedést és hozták összefüggésbe a bolygó rendelkezésre álló erőforrásait a gazdasági- és népességnövekedéssel.

Hasonló demonstrációt az exponenciális növekedés bemutatására bárki csinálhat otthon a saját családjának. Nem kell hozzá semmi más, mint egy kis kancsó, vagy egy befőttes üveg amire azt mondjuk, hogy a benne lévő hely az a Föld. Az első napon legyen benne egy búzaszem, a második napon kettőt, a harmadik napon 4, a következő nap 8 és így tovább, minden nap kétszer annyi szemet tartalmazzon, mint az előző nap. Ez a szokásos, exponenciális növekedést szimulálja.

Meglepő felfedezést tehet bárki és megláthatja, megértheti az összefüggést, hogy miért nem lehet egy véges erőforrásokkal rendelkező Földön állandó gazdasági növekedést produkálni, és vajon hová vezet, mit okoz a folyamatos népességnövekedés?

 

Sőt ebben a rövid, de annál hatásosabb videóban, ha megfordítjuk az érzékelés folyamatát vajon hányan közületek ismernétek föl, hogy baj van? Ki az aki elfogadja, hogy évente több mint 80 millió emberrel többen vagyunk a Földön az nem fenntartható, és nagyon komoly problémákat okoz már most is? Ezért kap annyi elutasítást, meg nem értést, kirekesztést ez a téma, hogy népességrobbanás. Pedig a megoldása egy egyszerű módszer, a megelőzés (vagyis a fogamzásgátlás emberi jogának) elősegítése jogi, tárgyi, és az oktatás eszközeivel a tudás megszerzéséhez.

Rampasek, László A.
Kántor Sztella Nóra

Forrás: BOCS Civilizációtervezés Alapítvány | GrowthBusters

Videóátirat:

Az emberi faj legnagyobb hiányossága, hogy nehezen értjük meg az exponenciális függvényt.

A nyugdíjazott fizikaprofesszor, Al Bartlett annak szentelte az életét, hogy racionális, tudományos fegyelmezettséget csempésszen a népesedéssel és a gazdasági növekedéssel kapcsolatos hiedelmeinkbe.

A baktériumok osztódással szaporodnak. Egy baktériumból kettő lesz, azokból 4, majd 8, 16, stb. Ez állandó növekedés, egyszerű növekedés. És ha minden percben megduplázódik a számuk, és egy baktériumunk van egy üvegben délelőtt 11-kor, és ha azt látjuk, hogy az üveg tele lesz velük délben, akkor állandó növekedést látunk egy korlátos környezetben.

Ha megkérdezzük, mikor volt az üveg félig tele, olyan válaszokat kapunk, hogy fél tizenkettőkor. De nem, ez állandó növekedés, és ha minden percben megduplázódnak, akkor egy perccel dél előtt lesz félig az üveg.

A második kérdés:

Ha egy baktérium lennél abban az üvegben, mikor jönnél rá, hogy lassan elfogy a hely?

Délben tele az üveg, egy perccel előtte félig van, két perccel előtte a negyedéig, egy perccel korábban a nyolcadáig, stb.

Hadd kérdezzem meg, ha 5 perccel dél előtt az üveg csak 3%-ig van tele, és 97%-a szabad tér, ami arra vár, hogy kihasználják, hányan közületek ismernétek föl, hogy baj van?

Felirat: BOCS | www.bocs.eu

Category: Klímavészhelyzet

 

 

rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

24 óra ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

5 nap ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

2 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

2 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

3 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago