Civilizáció

Mindannyian szerepet játszhatunk az éghajlati mozgalomban

Hogyan találjuk meg az örömöt az éghajlati fellépésben?

Mindannyian szerepet játszhatunk az éghajlati mozgalomban azáltal, hogy olyan módon használjuk fel képességeinket, erőforrásainkat és hálózatainkat, ami örömöt okoz számunkra – mondja Ayana Elizabeth Johnson, az éghajlatváltozás elleni küzdelem vezető alakja.


Javasolja, hogy vázoljunk fel egy Venn-diagrammot a következő kérdések feltérképezésére:
Miben vagyok jó? Milyen feladatokat kell elvégeznem? És mi okoz örömöt számomra? Ahol a válaszok találkoznak, ott kell elvégezned az éghajlatváltozással kapcsolatos erőfeszítéseket. “A klímakatasztrófa elkerülése az életünk munkája,” mondja Johnson.

Videóátirat

Az emberek gyakran megkérdezik, miben tudnak segíteni az éghajlati válság kezelésében. De legtöbben egy-egy gyors, könnyű, egyszerű feladatot keresnek és szeretnének elvégezni.

Nos, az a hajó már elment. A klímaváltozás mára gigantikus méretet öltött. Nagyrészt a fosszilis energiaágazati vezetők, a PR-cégek és a politikusok rendelkezéseinek köszönhetően. Meg kell szüntetnünk az üvegházhatású gázok kibocsátását az energia ágazatban, közlekedésben, mezőgazdaságban, iparban és építkezésben. Meg kell óvnunk és vissza kell állítanunk az ökoszisztémákat. Változtatnunk kell a társadalmon, a politikán, a gazdaságon és a kultúrán. Ez a változtatásokról szól, és az emberiség számára a tét nagyobb, mint amit a szívem és az elmém fel tundna fogni.

Ezért úgy látom, hogy legjobb módja a harcnak, ha nem foglalkozunk a riasztó tudományos előrejelzésekkel, hanem gyorsan áttérünk a megoldásokra. A klímamozgalmak és a média gyakran ugyanarra kérnek mindenkit. Szavazz, demonstrálj, adakozz, terjeszd a hírét, csökkentsd az karbonlábnyomodat. Egyébként a karbonlábnyom kifejezést a fosszilis tüzelőanyagok gyártói népszerűsítették, hogy megpróbálják ránk, egyénekre hárítani a felelősséget. De valóban helyes cselekednünk. Én is megteszem.

Azonban túlságosan ritkán kérik tőlünk, hogy különleges képességeinkkel, szupererőinkkel járuljunk hozzá az éghajlati megoldásokhoz. És micsoda mulasztás ez! Mert ez lehetővé tenné a radikális változásokat, melyekre szükségünk van.

Szóval hol kezdjük el? Íme a legjobb válaszom. Egy Venn-diagrammal. Az első kör: Mik az erősségeid, milyen területeken vagy jártas? Mit tudsz letenni az asztalra? Gondolj képességeidre, forrásaidra, kapcsolataidra. A második kör: Mik a tennivalók? Vannak-e egyedi éghajlati és jogi megoldások, amelyeket alkalmaznál? Gondolj a rendszerszintű változtatásokra, ismétlődő és mérhető dolgokra. Pl. komposztálási kezdeményezésekre, épületek szigetelésére, vizes élőhelyek visszaállítására vagy klímavédelmi jelöltek megválasztására. És minden villamosítása. Bőven van lehetőségünk. A harmadik kör: Mi okoz neked örömöt vagy elégedettséget? Nagyon sok feladatot kell elvégeznünk. De kérlek, ne válassz olyat, ami számodra nyomorúságos. Ez hosszú út. Ezért kritikus fontosságú, hogy elkerüljük a kiégést. Lelkesítő dolgokat válassz!

A cél az, hogy ennek a Venn-diagramnak a szívében érezd magad a lehető leghosszabb időtartamig.

Ha ismered a japán Ikigai fogalmát, hogy megtaláld a célodat, akkor ezt tekintheted ennek egyszerűbb, klímaközpontú változatának. Ha ezt a megközelítést alkalmazzuk, sokkal nagyobb előrelépést érhetünk el az éghajlati megoldások terén, mintha mindannyian a saját lábnyomunkkal foglalkoznánk.

Példaként: kilenc hónap motivált tevékenykedés után, először vittem el klímatüntetésére Boris Khentov pénzügyi technológiai vezetőt, aki éghajlati befektetési alapot hozott létre. És őszintén, már nem érdekel, ha Boris többet nem megy tüntetni. Sarah Stillman, bevándorlással kapcsolatos rendszerszintű igazságtalanságokról és munkavállalói jogokról tudósító újságíró elkezdte mély és árnyalt éghajlati kontextusba helyezni ezeket a kérdéseket a riportjaiban. Édesanyám – nyugdíjas angoltanár – kicsi, de erőteljes részese volt a kőolaj kitermelés betiltásának New York államban. Most csirkét tart, és gyepét a kisüzemi regeneratív gazdálkodás modelljévé alakítja át.

Ezeket éghajlati cselekvési Venn-diagramoknak hívom, és most, hogy már sokat láttam – gyerekek által készített zsírkrétás változatokat vagy felnőttek által elragadóan részletes variációkat -, ez az egyik kedvencem. Néhány további paramétert is felvázolnék, mielőtt megrajzoljátok a sajátotokat.

Ez nem arról szól, hogy felmondj a munkahelyeden vagy civil szervezetet alapíts. Feltehetőleg te vagy a legjobb a meglévő szerepeidben, ahol bizonyára speciális ismeretekkel és erős hálózatokkal rendelkezel. Szóval miért is ne használnád fel ezeket? Tudsz segíteni a városodnak, cégednek, vallási közösségednek, vagy iskoládnak a klímavédelmi megoldások terén? Amire minden ágazatban és közösségben szükségünk van: az a változás. Légy emberséges magaddal a ”miben vagy jó” kérdésnél. Tedd félre a bizonytalanságaidat, és fontold meg, hogy mit tudsz nyújtani. Az elmúlt évben, mióta megosztottam ezt a gondolatot, rengeteg ember rajzolta meg saját diagramját, és tette közzé az Instagramon. Nagyon izgalmas volt látni az emberek ötleteit. De azt figyeltem meg, hogy sokan ezekre gondoltak: “Kommunikáció az éghajlatról.” Nos, én értékelem az iróniát, elvégre én is itt állok, és az éghajlatról beszélek, de nem elég csak beszélni róla. Szükségünk van cselekvőkre, együttműködő segélyszervezőkre és városi képviselőkre. Zölddé kell tenni az épületeket, szélturbinákat telepíteni, és kerékpársávokat tervezni. Szükségünk van kultúraformálókra és szakpolitikusokra. Alkalmazottakra, akik változtatásra késztetik munkaadóikat.

(Taps)

Beszéljünk valamiről, amit a legszexibb szónak tartok az angol nyelvben: kivitelezés.

(Nevetés)

Hiszen már megvannak a megoldások, amelyekre szükségünk van. Munkához kell látnunk, és felvennünk a tempót. Ki kell építenünk a legnagyobb, legerősebb közösséget, hogy szembenézzünk az emberiség előtt álló hatalmas kihívással.

Még egy szó, melyet tökéletesnek találok erre a pillanatra: az irányító képesség. Ezt a fogalmat BLM-aktivistáktól tanultam, akik ezt szervezési elvként tartják számon. A közösségi mozgalmak gyengeségeit kiemelkedő vezetők irányítása ellensúlyozza. Rengeteg vezetőre van szükségünk, akik felgyorsítják az átmenetet a fosszilis tüzelőanyagokkal működő gazdaságból megújulóba. Talán te ezen vezetők egyike vagy. Vagy talán nem akarsz elöl lenni. Ez teljesen rendben van. Ez nem arról szól, hogy hős vagy influencer legyél. Itt arról van szó, hogy hasznosak legyünk, és megoldásokat fejlesszünk. Járulj hozzá egy meglévő ügyhöz, tedd lehetővé, készítsd el a honlapját, gyűjts adományokat, szervezz eseményeket, toborozz tehetségeket. A kérdés nem csupán annyi: “Mivel működhetek közre a klímaválság kezelésében?” Hanem “Mit tehetünk együtt?” Csatlakozz valahová. Ha egy kis inspirációra lenne szükséged, itt egy lista néhány tevékenységről, melyeket megfontolhatsz.

Szóval, mit fogsz tenni? Hogyan fogod kidolgozni? Ezt vázold fel. Miben vagy jó? Milyen feladatot kell elvégezni? Mi okoz örömöt? Próbáld kihagyni a megvalósított feladatokat. Gondolkozz merészen. Kezdj üres lappal, és gondold át, hogyan tudnád a legjobb hatást elérni. Ne feledd, ez a cselekvésről szól.

Hangsúlyoztam annak a fontosságát, hogy mindenki hozzájáruljon az éghajlati megoldásokhoz.

Mielőtt lezárnám az előadást, meg szeretném említeni a részvétel legnagyobb akadályát. Ez az egyenlőtlenség. Ismert, hogy a világon vannak színesbőrű emberek, akik súlyosan ki vannak téve a klímaváltozás hatásainak, legyen szó légszennyezésről, hurrikánokról, aszályokról vagy áradásokról. Ugyanakkor kevésbé ismert, hogy a színesbőrűek aggódnak az éghajlat miatt, és bennük van a legnagyobb cselekvési vágy. Az USA részletes statisztikát vezet erről: a fehér amerikaiak 49 százaléka aggódik az éghajlatváltozás miatt, míg a színesbőrű amerikaiak 57 százaléka és a latin-amerikaiak 69 százaléka. Képzeld csak el, mi mindenre lennének képesek, ha nem lenne rosszindulatú megkülönböztetés, sem rasszizmus. És szükségünk van az összes leleményességre és vezetői képességre. Más szavakkal élve: segíts rajtunk és magadon, segíts megmenteni a bolygót!

(Taps)

Az utolsó kihívás, – elvégre a sorsunk összefonódott -, amellett, hogy kihasználod saját tehetséged, segítenél mások kibontakozásában? Dolgozzunk együtt a társadalmi akadályok lebontásán, amelyek megakadályoznak, hogy teljesen az éghajlati megoldásoknak szenteljük magunkat.

Ezt tudom. Számtalan lehetséges jövőnk van. Mindegyikünknek van beleszólása abba, hogy milyen kollektív jövőnk lesz, és lehetősége is van felépíteni. Számít minden tizedfoknyi melegedés, amit megelőzünk, minden elkerült centiméter tengerszint emelkedés, a természet minden darabkája, amit megvédünk és helyreállítunk, tudom, hogy a tetteink összeadódnak. Hogy mi is ez? Ez egy meghívó. Találd meg a szereped, ha még nem sikerült, és biztass másokat is arra, hogy megtegyék.

A klímakatasztrófa elkerülése az életünk munkája.

Köszönöm.

Forrás: TED


rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

5 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

1 hónap ago