Szén-dioxid-kibocsátás

Űrkutatás – kik és miért? – vendég: Ferencz Orsolya

A 21. század történelmét a világűrben írják. Ez ma már nem science fiction, hanem a mindennapok valósága.

Hogyan kezdődött? Kik neveznek be az űrkutatás versenybe és miért teszik ezt? Mi, magyarok mit keresünk ebben a mezőnyben? Globális kihívásaink közepette vajon szükség van erre? Vagy másképp fogalmazva: megoldhatunk-e bármit a globális válságainkból, ha nem rendelkezünk űrtechnológiával?

Dr. Ferencz Orsolya űrkutató, űrkutatásért felelős miniszteri biztos volt a vendége a Károli Szabadegyetem márciusi rendezvényének. Az Űrkutatás – kik és miért? című előadás témája kapcsán laikusként talán úgy gondolhatjuk, az űrkutatás nem érint bennünket, azonban az előadás végén világos választ kaptunk arra nézve, hogy milyen aktuális kérdéseket feszeget a téma társadalmunk számára is, hiszen az űrkutatás civilizációnk fennmaradására is befolyással van.

A Károli Szabadegyetem közönsége mélyebben is megismerkedhetett az űrkutatás történetével, Ferencz Orsolya bemutatta, hogy a témával való elmélyült foglalkozás nem 21. századi jelenség, az emberiséget már régóta foglalkoztatta a kozmosz megismerése, a kozmikus hatások értelmezése. A történeti áttekintés során kitért a magyar űrkutatási tevékenység bemutatására is, kiemelve, hogy Farkas Bertalan személyében hetedik országként küldtünk embert az űrbe.

 

Ferencz Orsolya a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Híradástechnika szakán végzett villamosmérnökként 1993-ban. PhD-fokozatát 2000-ben szerezte meg a magaslégköri elektromágneses hullámterjedés témakörében. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézet Geofizikai és Űrtudományi Tanszék Űrkutató Csoportjának tudományos főmunkatársa, 2018-tól űrkutatásért felelős miniszteri biztos.

Kutatási témái közé tartozik többek között a magnetoszféra és az égitestek elektromágneses környezetének vizsgálata, illetve az űridőjárás. A világűr titkai már gyermekkorában foglalkoztatták, ami nem csoda, hiszen édesapja 1961-ben elindította a Műszaki Egyetemen az űrkutatási diákkört.

Forrás: Károli Szabadegyetem


rampi

Recent Posts

Szén-dioxid kibocsátás és oxigénkoncentráció

Hogyan hat a jövőbeni felmelegedés és CO2-kibocsátás az oxigénkoncentrációra? Az oxigénszint csökken a fosszilis tüzelőanyagok…

4 nap ago

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

1 hét ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

2 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

3 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

4 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago