Civilizáció

Néhányan tudtuk az igazat, de most kiborult a liszt!

Néhányan tudtuk, de most kiborult a liszt azzal kapcsolatban, hogy a Párizsi Klímaegyezményben vállalt 1,5 °C-os felmelegedéssel valójában mi a helyzet.

Ameddig publikus és elérhető volt az adatbázis, addig táblázatba rendezve és kiemelve az átlagtól való eltéréseket tudtam évekkel korábban, hogy nagy a baj. De nem volt érezhető, mert az emberek a melegtől nem szoktak csak úgy meghalni az utcákon, látványosan és közben ordibálva mondván, hogy a meleg az oka. Meghalnak korábban, hiszen főleg a férfiak a munkából jóformán a temetőbe mennek haza és ott élvezik a nyugdíjas éveiket. Meghalnak, mert ami elviselhető volt még számukra – a meglévő nyavalyájukkal -, az egyre elviselhetetlenebb a nagy és egyre izzasztóbb melegben.

 

Szóval most, hogy egyre többen látják ezt az animációt, hideg zuhanyként hat a forróság és talán egyre többen eszmélnek föl, hogy azonnal cselekedni kell. Nem probléma, mert meg lehet találni azokat a vállalkozásokat akik profi módon meg tudják mondani, hogy a karbonsemlegesítés a leggyorsabb és leghatékonyabb megoldás.

Nagyot tévednek, akik azt gondolják, hogy lesz arra idejük, hogy majd ők “magyar módra” megoldják okosba. Elkezdenek felhagyni a fosszilis energiaforrások használatával, lobbiznak még több kvótáért, vagy vásárolnak, hogy legyen engedélyük a szennyezéshez. Esetleg saját maguk indítanak éghajlatvédelmi projekteket. Viszont ott a probléma, hogy a vállalatvezetők döntő többsége (tisztelet a kivételnek) azt se tudja, mennyi az általa irányított cég karbonlábnyoma. Talán egy kis részük most kezd tapogatózni, ismerkedik a témával. Viszont, ha már tudják, akkor lehet tervezni hozzá projektet és néhány év alatt, talán meg is fog valósulni. Na, az a néhány év nincsen… nem létezhet az az idő, amit el lehetne fecsérelni próbálkozásokkal, miközben mindent úgy csinálunk, ahogy eddig, mindezt a további profitért. Ennek vége!

A jó hír, hogy karbonsemlegesíteni lehet viszonylag rövid idő alatt, ez egy szabványon alapuló módszer, amivel kapcsolatban a magyar vállalatok nagyon le vannak maradva.

Igen, a lakosság életvitelének is van karbonlábnyoma, és azt is lehet karbonsemlegesíteni, mert az ablakcsere, meg a kevesebbet autózz, meg a legyél vegán nem fog segíteni. Mert ezek a tettek nem a probléma gyökerére hatnak, emiatt még csak nem is időhúzás.

Szóval, itt a száraz tényeken alapuló valóság:

A hőhullámok nem csak a szárazföldi életre, az emberekre vannak hatással… A könyörtelen hőség Európában jelentős tengeri hőhullámot váltott ki.

= az átlagosnál melegebb a tenger felszíne.
= az átlagosnál hűvösebb a tengerfelszín.

A Földközi-tenger egyes részein az átlagosnál több mint 5°C-kal melegebb van!

Ez hívhatjuk könyörtelennek, én inkább elszomorítónak mondanám, mert tudtuk, hogy mi fog következni és az emberek, nem hitték el, sőt ennek megfelelően nem is csináltak semmit, most pedig elkezdtek hullani mint ősszel a legyek.

Rampasek, László A.
Animáció: Scott Duncan


rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

3 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

2 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

3 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago