Klímaválság

Nemzetbiztonsági kockázat

Jared Diamond „Összeomlás” c. alapos elemzésében arra jut, hogy a civilizációk összeomlásának öt oka közül az egyik a kereskedelmi partnerek elvesztése.

A másik négy a környezeti kár, a klímaváltozás (akár regionális), a külső támadás, valamint a változásokra adott elégtelen válasz (pl. a szaporodás erőltetése azután is, hogy az adott civilizáció túllépte területe eltartóképességének határát).

2012-ben az USA saját területét 210%-ban, Németország 230%-ban, Kína 370%-ban terhelte, hazánk pedig kb. 130%-ban. Ha idehaza folytatódik az enyhe népességcsökkenés, emellett az öncélú gazdasági növekedésről és versenyről átállunk a nemnövekedés melletti jóllét-növelés stratégiájára, akkor akár még ebben az évtizedben elérhetjük a fenntarthatóságot, azaz megállna hazánk természeti tartalékainak fogyása (pl. talajok, ivóvíz, stb.).

Ám ha közben a stratégiai jelentőségű javakat saját területüket túlterhelő országokkal folytatott kereskedelem során szerezzük be (pl. az újrahasznosítás maximalizálása helyett), akkor miután ezek a gazdaságok összeomlanak (és amíg ökológiai lábnyomuk nagyobb, mint területük biokapacitása, addig ez elkerülhetetlen), akkor kereskedelmi partnereink elvesztése révén saját országunkat is válság sújtaná. Ez egy újabb (és talán a legerősebb) érv a relokalizáció mellett. Persze lehet kereskedni más országokkal nem létfontosságú termékekkel, a stratégiai jelentőségű javak esetén pedig mindenképpen fenntartható forrásokat kell keresnünk.

Sztella Nóra Kántor

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

2 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago