Civilizáció

A civilizációk összeomlásának megelőzéséhez szükséges értékek

A természetet nem lehet meghódítani. Az azt uralni próbáló civilizációk összeomlását nem lehet megelőzni, csak ideig-óráig elhalasztani, ami által az még súlyosabb lesz.

Egy jó példa, hogy az (egyébként senki által nem kívánt) népességnövekedés (emberi jogi megközelítésű) lefékezése helyett inkább elkezdtünk fosszilis energiával földet művelni és felszín alatti vizekkel öntözni (véges erőforrások). A tudatos önkorlátozás helyett tehát hagytuk abszurd módon felduzzadni a népességet, ami most a globális mezőgazdaság elkerülhetetlen visszaesésével néz szembe. Erre szokták mondani, hogy

magasról lehet nagyot esni.

Ajánlott olvasmány: Daniel Quinn: „Izmael” .PDF

Verseny: A természetben az élőlények fejlődése a verseny elkerülése felé mutat. Erre remek példa a Darwin-pintyek, melyek evolúciója során idővel különböző csőrformák alakultak ki, ami által az új fajok eltérő élelemforrásokra specializálódtak. A cégvilágban is jól megfigyelhető ez a trend; a vállalatok igyekeznek megkülönböztetni magukat egymástól (pl. branding), hogy eleve ne kelljen versenyezni a konkurenciával (pl. árverseny). A verseny tragédiájára a tökéletes példa a Húsvét-sziget, ahol a törzsek egymással versengve állítottak egyre több és egyre nagyobb szobrokat, ám ennek során módszeresen kiirtották az erdőket a szigeten, aminek katasztrofális következményei voltak.

Kamat: A kamatos kamatra épülő (exponenciális) növekedés fenntarthatatlanságát jól illusztrálja a „József-fillér” példája: ha Szent József egyetlen fillért betett volna a bankba, 5%-os kamatra, Jézus születésekor, és ma besétálna a bankba a pénzéért, több mint 500 milliárd Föld méretű aranyat kapna. Belátható, hogy a kamat logikája alapvetően összeegyeztethetetlen azzal, hogy egy véges erőforrásokkal-, valamint véges tűrőképességű létfenntartó folyamatokkal rendelkező bolygón élünk. Érdekes ellenpélda az ún. „negatív kamat” koncepciója, melynek lényege, hogy a gazdasági szereplők pénzkészleteikre kamatot fizetnek az államnak, ami a tartós áruk iránt növeli a keresletet. A teljes fedezetű pénz pedig a pénzteremtés folyamatából iktatja ki a kamatot.

Kántor Sztella Nóra

rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

5 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago