Fenntartható fejlődés

Az maradhat fönn aki hallgat a saját ökológusaira

Míg Japánban a Tokugawa-periódus alatt fölülről szerveződve sikerült elkerülni a túlnépesedés és erdőirtás súlyosabb következményeit azáltal, hogy a külvilágtól elszigetelt, dinasztiájának hatalmát stabilnak érző shugunátus a hosszútávú érdekeket is szem előtt tartva elkezdett hallgatni a szakértőkre, addig Tikopiában és Új-Guineában az egymással nem versengő közösségeknek alulról szerveződve, saját józan eszüket és hosszútávú céljaikat követve sikerült stabilizálniuk az erőforrásokat, amikre civilizációjuk épült.

Mindkét sikertörténethez hozzátartozik, hogy miután fölismerték szigetük korlátait, nem csak az erőforrásokat kezdték el felelős módon használni, de lényegében megállították a népességnövekedést is (Japánban pl. a bezárkózás 200 éve alatt mindössze 1 millióval nőtt a népesség, 26-ról 27 millióra).

A Föld a globalizált világ „szigete”, ugyanakkor a várható olajárrobbanás miatt egyre inkább az egyes országok fognak szigetként működni, mivel elkerülhetetlenül meg fog drágulni az áruszállítás (és mivel élelmiszer termelésünket a kőolajra alapozzuk, így az élelmiszerek ára is). A Föld erőforrásait túlterheljük, a fosszilis erőforrásokat pedig kimerítjük.[1] A fogyasztás és a népesség mindenképpen csökkenni fog, ezért ezeket nem a mostani, hanem a várhatóan alacsonyabb jövőbeli termelékenységhez és eltartóképességhez célszerű igazítani. Ha pedig önként vállaljuk a fájdalommentes csökkenést, akkor paradox módon még magasabb is lehet a fogyasztás és a népesség, mintha hiú módon egyre többet fogyasztanánk és görcsösen próbálnánk növelni a népességet (mint ahogy most tesszük). Az ökológusok arra hívják föl a figyelmet, hogy a jelenlegi kilátások mellett arra kellene büszkének lennünk, hogy (átmenetileg) fogy a népességünk, és azt kellene szégyellnünk, hogy nő a gazdaságunk, nem pedig fordítva. Megjegyzés: USA 215%-ban terheli túl saját területét, míg hazánk “csak” 130%-ban.[2] Amíg ezek a számok nem csökkennek 100% alá, addig elkerülhetetlen az összeomlás.

Kántor Sztella Nóra

[1] https://www.theguardian.com/commentisfree/2014/sep/02/limits-to-growth-was-right-new-research-shows-were-nearing-collapse
[2] https://www.footprintnetwork.org/content/documents/ecological_footprint_nations/

 

 

 

rampi

Recent Posts

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

5 nap ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

1 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

3 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

4 hét ago

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedésről…

A tudósok figyelmeztetése a túlnépesedés és az élő rendszerek problémájáról. Az embereknek számos saját rendszerük…

1 hónap ago