Népesség

COP25 eredmények: Gender Akció Terv

Ma a Gender Action Plan-ről fogok nektek beszámolni bővebben, amit sikerült elfogadtatni a COP25-ön a világvezetőivel.

Persze első reakciónk a konferencia eredményeire a csalódás volt, ez érthető is főleg amennyi ember részt vett a globális klíma sztrájkokon, mennyi munka és összefogás kellett ehhez az eredményhez, ami Greta Thunberg szerint nem elég. Bevallom őszintén szerintem sem, kicsit többet várnánk a döntéshozóktól, mert már szó szerint ég a házunk, és még csak nem is élek Ausztráliában.

Félretéve a keserédes iróniát, haragot és elégedetlenkedést, mert bizony erre szükség is van, hogy az átlagos szorongó ember folytatni tudja a munkáját, az eredményeket is jobban meg kellene vizsgálnunk.

Mivel önkéntesen dolgozom a nemi egyenjogúság (gender equality) ügyén és próbálom informálni az embereket ennek a fontosságára, mert bizony a globális megoldások előkészítését teszik lehetővé a programmal, ami foglalkozik a nők oktatásával, képzésével, segítenek a felzárkóztatásban, támogatják a nők vezetői szerepét a politikában, a munkahelyeken és a gazdasági szektorban. Az egyensúly megteremtése a normalizált társadalmi viszonyok alapja és erre törekedni kell, amikor a túlnépesedés kérdését vizsgáljuk meg. Ez hiába érzékeny téma mégis kulcsfontosságú amikor is közel 8 milliárdan élünk a Földön, mert annak mi vagyunk a fogyasztói, felhasználói nevezzük bárhogyan is a számunk és hatásunk az egeket verdesi. Sokszor már tudattalanul is rombolunk, terjeszkedünk és kiszorítunk, és ha nem vagyunk képesek elfogadni hogy nem uralkodhatunk felette akkor annak az emberiség fogja meginni a levét.

Szó ami szó HeForShe önkéntesként nagyon is örültem ennek az eredménynek tekintve, hogy a terv megadja a tudást és az információt a női nem számára hogy ne növeljük úgy a népességünk számát, hogy nem tudjuk tovább fenntartani, és egyáltalán nem baj ha csökkentjük sőt talán még a munkahelyek szempontjából is normalizálódik a helyzet, most hogy egy újabb technikai ipari forradalom előtt áll az emberiség. A jövő a mesterséges intelligencia korszaka is, és a gépeké, amiket használunk hogy kiváltsunk sok munkát, emellett segíthet is a klímakérdésben, stratégia tervezésénél. Ettől nem félni kell, hanem képezni magunkat hogy irányítani tudjuk megfelelően őket. A nőknek, aki minden kontinensen és világon is a fele az emberiségnek biztosítani kell a szabadságot, hogy felelősségteljesen tudjanak dönteni, nekik van hatalmuk igazán megmenteni és pusztítani egyszerre.

A Gender Akció Terv a kiegyenlítődési folyamat előkészítése, magyarul nem elérhető még, de készítettem egy prezentációt amiben végig olvashatjátok miről is van szó, időrendi táblázattal kiegészítve, hiperhivatkozással elérhető. Ennek angol nyelvű PDF-es változata itt található meg hivatalosan.

A terv 2024-ig írja le a legfontosabb teendőket, de bizonyára érzitek ti is ez az elkövetkező 50 év fontos globális kihívása is amivel minden országnak foglalkoznia kell.

Ezek az éghajlatváltozástól látszólag távol álló ügyek valójában mélyen összefüggnek az éghajlati válság társadalmi-gazdasági hatásaival. Az éghajlatváltozás káros hatásai ugyanis épp a legszegényebb országokat és hátrányos helyzetű társadalmi csoportokat érintik a legrosszabbul, hisz nekik nincsenek meg a kapacitásbeli és pénzügyi erőforrásaik, hogy megbirkózzanak az éghajlatváltozás állította kihívásokkal. A fejlődő országokban a nők különösen sérülékenyek katasztrófahelyzetekkor, hisz ők általában otthon dolgoznak, vigyáznak a gyerekekre, és nekik kell elsőként reagálniuk egy-egy válsághelyzetben – amihez azonban sokszor nincsenek meg a forrásaik és eszközeik (pl. férfi nélkül nem intézhetnek hivatalos ügyeket). A társadalmi (és országok közötti) igazságosság kérdését pedig tovább árnyalja a paradoxon, miszerint épp azok az országok (pl. kis szigetországok) szenvednek a leginkább az éghajlatváltozás következményeitől, akik a legkevésbé járultak hozzá annak előidézéséhez.

(Lehoczky Annamária)

Ahhoz hogy egy jobb és egészségesebb társadalmat alakítsunk, használjunk alternatív energiát és elkezdjük kúrálni Földünk környezetét, ahhoz az alapokhoz bizony komolyan hozzá kell nyúlnunk, meg kell adnunk az információt és tudást amivel világossá válik, hogy amit okoztunk az életvitelünkkel, hagyományainkkal, szokásainkkal és annak mértéktelenségével az nem tartható fent hosszútávon. És ez után mindent át kell alakítani. Ehhez fel kell nőnünk lelkileg és ez bizony nem könnyű feladat.

De meg kell próbálnunk mindent elkövetni, mert ez az otthona minden élőlénynek.


Szerző: Nagy Zsófia

rampi

Recent Posts

A ‘fenntartható’ nem fenntartható: az ESG talpraállítása

A “fenntartható” szó exponenciális sebességgel szaporodik, hamarosan már minden mondatban szerepelni fog, akár többször is. Viszont…

5 nap ago

*** Extrém FIGYELMEZTETÉS ***

Vörös riasztás: A bolygó veszélyben ! A jelentésből kiderül, hogy 2023 volt az eddigi legmelegebb…

1 hét ago

Éghajlatváltozás és az egyre nagyobb szerepű karbonsemlegesség

Az éghajlatváltozás a világgazdaság iparosodásának nem szándékolt következménye. Az emberi tevékenység nagy mennyiségű CO2-t és…

2 hét ago

A túlnépesedés még mindig óriási probléma

A túlnépesedés még mindig óriási probléma: interjú Jane O'Sullivannal. Februárban interjút készítettem Chris Bystroff biokémikussal,…

3 hét ago

Az éghajlatkutatók egy része sem tudja, hogy mi van?

Tizedik egymást követő havi melegrekord riasztja és zavarba hozza az éghajlatkutatókat. Ha az anomália augusztusig…

4 hét ago

Al Gore – Amiről a fosszilis energiaágazat hallgat

Ebben az energikus előadásban, a Nobel-díjjal kitüntetett Al Gore a klímaválság megoldásának útjában álló két…

1 hónap ago